Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

‘Toplumsal Cinsiyet ve Feminist Pedagoji Konferansı’ düzenlenecek

İstanbul Kadın Müzesi ile Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi, "Toplumsal Cinsiyet ve Feminist Pedagoji" başlıklı konferans düzenleyecek. 

264

İstanbul Kadın Müzesi ile Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi, “Toplumsal Cinsiyet ve Feminist Pedagoji” başlıklı konferans düzenleyecek. 

İstanbul Kadın Müzesi ile Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi (Su Gender) İstanbul’da “Feminist Pedagoji: Müzeler, Hafıza Mekânları ve Hatırlama Pratikleri, 1. Asya ve Avrupa Kadın Müzeleri Konferansı” düzenleyecek. Konferans kapsamında 18-20 Ekim 2018’de Salt Galata’da ve Minerva Pasaj’da bir dizi konferans ve sergi düzenlenecek.
ÇOK SAYIDA KADIN KATILACAK
Farklı ülkelerden çok sayıda kadının bilgi paylaşımında bulunacağı konferansın temel başlıkları arasında, “Başka bir dünya için feminist hikâye anlatıcılığı”, “Feminist arşiv oluşturma” ve “Kadın tarihi” yer alıyor. Ayrıca, atölyelerin de yapılacağı konferansta cins adımlar atölyesi oluşturulacak. “Cins Adımlar: Toplumsal Cinsiyet ve Hafıza Yürüyüşleri” başlıklı bu bölümde, toplumsal cinsiyet odaklı hafıza yürüyüşleriyle kentin görünür olmayan hafızalarının izi sürülürken, kadınların da kendilerine yeni bir pencereden bakmasının imkanı sağlanıyor.
ALTERNATİF BİR HAFIZA KÜLTÜRÜ OLUŞTURMAK AMAÇLANIYOR
Alternatif bir hafıza kültürü ve hatırlama pratikleri geliştiren feminist pedagoji uygulamalarını tartışmak ve paylaşmak amacıyla düzenlenen konferansın çağrı metninde şu ifadelere yer verildi: “Feminist müze pedagojisiyle çalışan kadın ve toplumsal cinsiyet müzeleri, barış müzeleri ve hafıza mekânlarını; farklı alanlardaki hak ihlalleri üzerine toplumsal cinsiyet bakış açısıyla çalışan sivil toplum aktivistleri ve kurumlarını; araştırmacıları, müze yöneticileri ve müze eğitimcilerini bir araya getiriyor.”
Konferansta tartışmaya sunulan başlıklarından bazıları ise şöyle:
“*Feminist pedagoji toplumsal hafızanın dönüşümünde nasıl bir rol oynamaktadır?
*Ne tür yöntemler ve pratikler yeni hatırlama pratiklerini mümkün kılmaktadır?
*Feminist kuram ve hareketin geliştirdiği kavramlar ve açtığı tartışmalar toplumsal hafıza alanına nasıl tercüme edilmekte, bu alanda ne tür yeni kavramlar ve tartışmalar hayat bulmaktadır?
*Kadın ve toplumsal cinsiyet müzeleri diğer müze ve hafıza mekânlarından nasıl farklılaşmaktadırlar? Bu alana nasıl bir katkı sunmaktadırlar?
*Feminist pedagoji uygulanan toplumsal  öğrenme alanlarında  ziyaretçi  katılımı ve ziyaretçilerinin kendi  aralarındaki diyalog pratikte nasıl yaşam buluyor?”
Kaynak : Mezopotamya Ajansı