Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Meriç Nehri’nde yaşamını yitiren Mahir Mete Kul, son yolculuğuna uğurlandı

Üniversite öğrencisi Mahir Mete Kul, son yolculuğuna uğurlandı

1.027

Kaynak: Yolculuk haber sitesi 

Meriç üzerinden Yunanistan’a geçmeye çalışırken botunun alabora olması sonucu boğularak yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Mahir Mete Kul, son yolculuğuna uğurlandı.

ETHA’nın aktarımına göre; “Mahil Mete Kul ölümsüzdür”, “Kahrolsun faşizm, yaşasın mücadelemiz” sloganlarıyla Mahir Mete’nin cenazesini taşıyan kitle mezar başında saygı duruşunda bulundu. Burada Yunanistan Halk Cephesi ve Mahir Mete Kul’un annesi Ünzile Araz konuşma yaptı. Anne Araz, “Herkes ‘çok zor olacak’ dedi. Ama ben Mete’yi bırakmadım, bırakmam. Dünya sussa ben susmam. Nehirde yatan diğer çocukların aileleri onları bırakmasın” dedi. Yunanistan ve Türkiye devletlerine tepki gösteren anne Araz, “Ben oğlumun orada olduğunu buluyordum. Yunanistan hükümeti dinlemedi bizi. Bırak ölüleri, dirileri bile dinlemediler. Kahrolsun faşizm. Benim oğlumun katilleri onlar” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Mahir Mete Kul, Türkiye’de Liseli Dev Genç’in açıklamalarına katıldığı ve hakkında verilen gizli tanık ifadeleri nedeniyle “örgüt üyeliği” iddiasıyla hakkında açılan davada 2017 yılında tutuklanıp 10 ay tutuklu kalmasının ardından 5 ay önce tahliye edilmişti. Kul’un Türkiye’de yaşamına devam etmesi; yargılandığı davada onlarca yılla tarif edilen hapis cezaları ve okuluna devam ettirilmemesi gibi sebeplerle engellenmişti. Yurtdışı çıkış yasağı da bulunan üniversite öğrencisi Kul, 24 Mart’ta Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçmek isterken; içerisinde bulunduğu botun alabora olması sonucu kaybolmuştu. Kendisi gibi politik nedenlerle 5 ay önce Yunanistan’a giden annesi Ünzüle Araz, oğlunun nehre düşerek kaybolmasının ardından “Oğlum gencecik bir üniversite öğrencisiydi. Cezaevine attılar. Tahliye olduktan sonra okuluna gidişi de engellendi. Yurtdışı çıkış yasağı da olduğu için bu yolu tercih etti” ifadelerini kullanmıştı.

Araz, gazetemize yaptığı açıklamada ise “Benim oğluma Türkiye’de yaşama şansı verilmedi, oğlum faşizmden kaçtı. Biz devrimciyiz, sesimizi duyururuz. Ancak o nehrin dibinde binlerce insan var; bir daha kimse o nehirde sessiz sedasız ölmesin, benim oğlum son olsun. Bu insanların ölmelerinin sebebi emperyalizm ve faşizmdir” demişti.

Mahir Mete Kul’ın cenazesi, 24 Mart’ta kaybolmasının ardından ailesi ve yakınlarının çabalarıyla süren arama çalışmaları sonucu 8 Nisan’da bulunmuştu.