Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

‘Kayıplarımızdan ve Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz!’

430

Kaybedilen yakınları için Galatasaray Meydanı’na çıkmak isteyen Cumartesi Anneleri,  yine engellendi. Bu yüzden İHD binası önünde yapılmak zorunda kalınıp, 25 yıl önce katledilen Ankara Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmecit Baskın için adalet istenen açıklama, CHP binasından yapılan hoparlör yayını ile meydanda yankılandı.

Cumartesi Anneleri, kayıplarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda 705’inci kez toplanmak istedi. Bu amaçla Cumartesi insanları ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Şubesi önünde buluşan Cumartesi Anneleri, ellerinde kaybettikleri yakınlarına ait fotoğraflar ve karanfillerle buradan Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Ancak grubun önünü keserek yürümelerine izin vermeyen polisler, sokakta açıklama yaptırmayacaklarını, herkesin İHD binasına girmesini istedi. Ailelerin yürümekte ısrar etmesi üzerine çevik kuvvet polisleri anneleri ablukaya aldı.

 Gazetecilere de engel

O anlarda polisler, geçen hafta olduğu gibi yine haber takibi yapan basın mensuplarını sokaktan uzaklaştırmaya çalıştı. Cumartesi Anneleri ile gazetecilerin arasında bariyer oluşturan çevik kuvvet polisleri, tepkilere rağmen gazetecilerin çekim yapmasına engel olmaya çalıştı. Engellemenin gerekçesi ise, polis amirleri tarafından ‘Gazetecilere izin verirsek burada basın açıklaması bitmez. Kitle içeriye girmeyene kadar gazetecilere izin vermeyiz. Kitle içeriye girerse polisimi çekerim, istedikleri kadar binanın fotoğrafını çeksinler’ şeklinde ifade edildi.

Anneler adını basın açıklamasını Tosun  okudu 

Polislerin ablukaya aldığı anneler adına haftanın açıklamasını kayıp Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun okudu.  Bu haftaki eylemde 2 Kasım 1993 tarihinde Ankara’da kendilerini polis olarak tanıtan, polis yelekli, telsizli kişilerce gözaltına alındıktan 2 gün sonra Gölbaşı’nda cansız bedeni bulunan Ankara Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmecit Baskın’ın öldürülme hikayesi anlatılarak, adalet talep edildi.

Tosun, gözaltında kaybedilişinin 25’nci yılında Abdulmecit Baskın dosyasını şu sözlerle paylaştı: “41 yaşında 3 çocuk babası olan Abdulmecit Baskın, Ankara Altındağ Nüfus Müdürü’ydü. 2 Kasım 1993 tarihinde Ankara’da kendilerini polis olarak tanıtan, polis yelekli, telsizli bir ekip tarafından gözaltına alındı. 2 gün sonra cansız bedeni, Ankara Gölbaşı mevkiinde bir köylü tarafından bulundu. Baskın, Milli İstihbarat Teşkilatı Genel Koordine Merkezi’ne 200 metre mesafedeki metruk bir binanın arkasında elleri arkadan bağlanmış ve ateşli silahla vurularak öldürülmüştü. Ailenin tüm başvuruları etkin bir soruşturma yapılmadan ‘kovuşturmaya yer olmadığı’ kararıyla sonuçsuz bırakıldı.

Gepostet von Pembegül Gökçek am Samstag, 29. September 2018

‘Kayıplarımızdan ve Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz!’

Abdulmecit Baskın’ın gözaltına alınışının 25. yılında adil bir yargılama sonucunda dava dosyasında isimleri bulunan sanıkların cezalandırılmalarını istiyoruz. Abdulmecit Baskın için, tüm kayıplarımız için adalet istiyoruz! Kayıplarımızdan ve Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz!” Besna Tosun bu açıklamayı yaptığı esnada İstiklal Caddesi üzerinde, Galatasaray Meydanı’na yakın bir konumda yer alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Beyoğlu İlçe Örgütü binasından da aynı metin hoparlörden okundu. Hoparlörden yayılan ses, İstiklal Caddesi’nde yankılandı. Yapılan açıklamanın son bulmasıyla Cumartesi Annesi Hanife Yıldız, “Haftaya Galatasaray Meydanı’ndayız” diye bağırdı.

Kaynak Yeni YAŞAM Gazetesi