Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Hosseini’den Alan Kurdî hikâyesi

Rojavalı üç yaşındaki Kurdî’nin fotoğrafından etkilenerek hikâyesini kaleme alan Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş kitaplarının yazarı Khaled Hosseini’nin, son grafik kitabı “Deniz Duası”nı çıktı.

216

Ailesi ile Türkiye üzerinden Yunanistan’a geçmeye çalışırken hayatını kaybeden ve cansız bedeni kıyıya vuran Rojavalı üç yaşındaki Kurdî’nin fotoğrafından etkilenerek hikâyesini kaleme alan Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş kitaplarının yazarı Khaled Hosseini’nin, son grafik kitabı “Deniz Duası”nı çıktı. 2006 yılından beri Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nde İyi Niyet Elçisi olan Hosseini, kendisi de bir baba olduğu için Kurdî’nin babasının neler hissettiği üzerine düşündüğünü belirtti.

Kitabı Kurdî’nin babası Abdullah Kurdî’nin ağzından yazan Hosseini kitapta; bir babanın çaresizliğini, yakarışlarını, ölümü ve yaşamı, iyiyi ve kötüyü harmanladı. Kitapta yer alan baba, Mervan isimli çocuğa şöyle sesleniyor, “Anaların, ablaların, sınıf arkadaşlarının, beton, tuğla ve açığa çıkmış kirişlerin arasındaki daracık boşluklardan karanlıkta parlayan güneş yanığı küçük yamalar halinde bulunabileceğini öğrendin.” Everest Yayınları etiketiyle raflardaki yerini alan grafik kitabın çizimleri Dan Williams’a ait. Kitabın çevirisini Cem Alpan yaptı. “Deniz Duası”, 2017 yılında sanal gerçeklik projesine dönüştürülmüştü.