Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

AB: Türkiye, mültecilere ilişkin yardım verilerinin tümünü paylaşmıyor

Avrupa Denetçiler Mahkemesi’nin mültecilere ulaştırılan yardımların takip edilmesine ilişkin hazırladığı raporunda, Türkiye’nin mültecilere verilen yardımla ilgili verilerin hepsini paylaşmadığına dikkat çekildi

219

Avrupa Denetçiler Mahkemesi’nin mültecilere ulaştırılan yardımların takip edilmesine ilişkin hazırladığı raporunda, Türkiye’nin mültecilere verilen yardımla ilgili verilerin hepsini paylaşmadığına dikkat çekildi.

Avrupa Birliği’nin (AB) mali durumunu denetlemekle yükümlü olan Avrupa Denetçiler Mahkemesi (European Court of Auditors), AB’nin Türkiye’ye mülteciler için gönderdiği fonlarla ilgili bir rapor yayımladı. Salı günü yayımlanan raporda, kurum öncelikli olarak Türkiye’ye verilmesi öngörülen 3 milyar euro’luk yardım paketinin ilk ayağı olarak gönderilen 1,1 milyar euro’ya odaklandı.

‘Beklenen etkiyi yaratmadı’

BBC Türkçe’nin haberine göre bu kapsamda, fonun kullanıldığı projelere ziyaretler gerçekleştirildi. Ziyaretlerin ardından hazırlanan raporda, mülteciler için hızlı bir mekanizma geliştirilerek yanıt verildiği ancak bu mekanizmanın tam olarak iyi bir şekilde koordine edilmediği belirtildi. Geliştirilen projelerin yarısının amacına ulaştığı, ancak diğer yarısının beklenen etkiyi yaratmadığı aktarıldı.

‘Türkiye, verilerin hepsini paylaşmadı’

Raporda mültecilere ulaştırılan yardımların takip edilmesinde yaşanan zorluklara da değinildi.

Türkiye’den yetkililerin veri koruma kanunları dolayısıyla kurum ile yardımdan yararlanan mültecilerin isimlerini paylaşmadığı, bu yüzden kimlerin yardım aldığını takip edilemediği belirtildi. AFP haber ajansına konuşan Avrupa Denetçiler Mahkemesi yetkililerinden Bettina Jakobsen, “Paranın mültecilere gittiğini görüyoruz ancak tüm paranın oraya gittiğini kesin olarak söyleyemiyoruz” dedi.

Baskı yapılsın talebi

Jakobsen, üç yıldır ilk defa talep ettiği belgelere ulaşamadığını da aktardı. Raporda Avrupa Komisyonu’na Türkiye’ye gerekli verilerin sağlanması için baskı yapılması tavsiyesi verildi. Avrupa Birliği ve Türkiye arasında 2016 yılında yapılan mülteci anlaşması gereğince Türkiye’ye yardım sağlanması kararına varılmıştı.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi