Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Yerel seçim öncesi HDP ve DBP üyelerine bir çok ilde eşzamanlı operasyon

550

Van, Erzurum, Urfa, Diyarbakır, Adana ve İzmir’de evlere baskın düzenleyen polis, aralarında HDP ve DBP üye ve yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Kaynak:MA

Van’da sabah saatlerinde birçok eve eş zamanlı baskın yapıldı. Özalp Belediye Eş başkanı Handan Bağcı’nın evine baskın düzenleyen polis, eş başkan ve amcası Zübeyir Bağcı’yı gözaltına aldı. Eş başkan Bağcı’nın başka bir dosyadan kaynaklı haftada 4 gün ‘Adli kontrol’ kapsamında imzaya gittiği öğrenildi. Özalp ilçesinin Sarıköy Mahallesi’nde HDP ilçe yöneticisi Veysi Gürsel gözaltına alındı. Gürsel de Özalp İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Erciş’te HDP ilçe yöneticisi Ayfer Sayat’ın Yeşilova Mahallesi’ndeki evine de baskın yapan polis, gözaltına aldığı Sayat’ı, Erciş İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü.

ERZURUM’DA 10 GÖZALTI

Erzurum’un Tekman ilçesinde sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İlçe yöneticisi Abdullah Akkus, Abdulkadir Deniz, Baki Özdemir, Adnan Bingöl ve Sait Kanmaz adlı yurttaşlar gözaltına alındı. Gözaltı alınanlar Tekman Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Karayazı ilçelerinde yapılan ev baskınlarında ise Ümit Sönmez, Yakup ve Şehmuz Bülbül ile Yunus ve Aydın Seven isimli yurttaşlar gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 6 kişi il ve ilçe emniyet müdürlüklerinde tutuluyor.

ADANA’DA 12 GÖZALTI

Adana’da da sabah saatlerinde polis birçok eve baskın düzenledi. Evlerde yapılan aramalarda telefon ve bilgisayar gibi elektronik cihazlara el konuldu. Baskında ismi öğrenilemeyen 6 kişi gözaltına alınırken baskınların gerekçesinin ‘Örgüt propagandası’ olduğu belirtildi.

Gözaltına alınanlar Adana Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Küçükkırım, Yersuat, Belediyeevleri ve Altıocak mahallelerinde de sabah saatlerinde birçok eve baskın düzenlendi. Polis, bazı evlerin kapılarını koçbaşı ile kırarken, evdeki eşyalar da dağıtıldı. Baskınlarda, İsmet Aksal, Mehmet Atabay, Hüseyin Kaya, Haşim Zirek, Ali Osman Utar ve Eyüp Beytekin isimli kişiler gözaltına aldı. Sosyal medya paylaşımlarıyla ‘örgüt propagandası yaptıkları’ iddiasıyla gözaltına alınan 6 kişi Ceyhan İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

KOBANİLİ BİR KİŞİ TUTUKLANDI

Adana’nın Seyhan İlçesi bağlı Küçükdikili Mahallesi’nde önceki gün yapılan ev baskınında gözaltına alınan Rezan Şex adlı Kobanili yurttaş ise bugün emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılıkça ifadesi alına Şex ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklanarak Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

İZMİR’DE 11 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İzmir’in Menemen ilçesine bağlı Hasarlık Mahallesi’ne sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında 11 kişi gözaltına alındı. ‘Örgüt üyesi’ oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 11 kişinin isimleri şöyle: Halil Güçlü, Fırat Saatçi, Okan Altun, İbrahim Dağ, Serdar Dağ, Yusuf Çıl, Erhan Kılıç, Baran Kalkan, Hakan Çakal, Yiğit Öste,  Ahmet Eroğlu.

URFA’DA 1 GÖZALTI

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde dün sabaha karşı yapılan ev baskınında Şemsa Dağdelen Erdemci gözaltına alındı. Erdemci’nin avukatıyla görüşmesine ‘gizlilik’ gerekçesi ile 24 saat kuralı kondu. 4 ve 8 yaşında 2 çocuk annesi Erdemci, dosyasına konulan 24 saatlik kısıtlılığın ardından avukatıyla görüştürüldü. Urfa TEM Şube’de tutulan Erdemci ile görüşen avukatı Serhat Kurt, Erdemci’nin ‘örgüte yardım ve yataklık’ iddiasıyla gözaltına alındığını ve kendisine eşinin nerede olduğunun sorulduğunu söyledi.

Yakınları Erdemci’nin eşi Velat Erdemci’nin Kuzey ve Doğu Suriye’de gazetecilik yaptığını, gözaltı gerekçesinin de eşi olabileceğini ifade etti.

DİYARBAKIR’DA YAZAR ÇAKMAK GÖZALTINA ALINDI

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde yazar Mehmet Çakmak’ın evine dün akşam saatlerinde baskın düzenlendi. Evde arama yapan polislerin, Çakmak’ın bilgisayarına ve evde bulunan birçok kitaba el koyduğu öğrenildi. Çakmak’ın gözaltı sırasında polislerce darp edildiği belirtildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Çakmak’ın Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

HATAY’DA HDP ÜYESİ SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMINDAN TUTUKLANDI

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde dün yapılan ev baskınında gözaltına alınan HDP üyesi Hayrettin Özbay bugün emniyetteki işlemlerinin ardından Dörtyol Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılıkça ifadesi alınan Özbay, 3 yıl önce farklı bir adla açılan sosyal medya hesabı üzerinden PKK ve HPG’lilerin fotoğraflarını paylaştığı gerekçesiyle ‘örgüt propagandası yapmak’tan tutuklanarak İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

MARDİN’DE HDP VE DBP’LİLERE OPERASYON

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, aralarında HDP ve DBP yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda eve sabah saatlerinde baskın düzenlendi. Baskınlarda, 2015 seçimlerinde HDP Hatay milletvekili adayı olan Hamdiye Turgay, DBP Parti Meclisi eski üyeleri Yasemin Demirkaya ve Melahat Oral, Kızıltepe eski DBP ilçe Eş Başkanı Hakkı Akansel, belediye eski çalışanı Hamdullah Eres, Serdar Çetin ile Mesut Yiğit adlı kişiler gözaltına alındı.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlar İlçe Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’ye götürüldü. (Mezopotamya Ajansı)