Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Yeni Yaşam Gazetesi Birinci Sayfası-Köle değiliz

293

 3. Havalimanı’ndaki işçi direnişine yapılan baskılara her gün yenileri ekleniyor. Şirket-jandarma işbirliğiyle gözaltına alınan işçilerden 6’sı önceki gün tutuklanırken, dün de Dev Yapı-İş Başkanı Karabulut tutuklandı

Karabulut da tutuklandı

Öte yandan, dün de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Devrimci Yapı İşleri Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut, Beşiktaş’ta bulunan DİSK Genel Merkezi önünde jandarmalar tarafından gözaltına alındı ve daha sonra tutuklandı. Gazetemizin de yazarı olan Karabulut’un, Maslak İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldüğü, oradan mahkemeye sevk edildiği öğrenildi. Karabulut, Dev Yapı-İş’in açıklamasında, “Sendikamız Genel Başkanı Özgür Karabulut bugün akşama doğru DİSK binası önünde gözaltına alınmıştır. 3. Havalimanı işçilerinin direnişi ile ilgili gözaltına alınan başkanımızın ve tüm tutuklu işçilerin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” denildi.

Sendikacılık suç değildir

Özgür Karabulut’un gözaltına alınmasıa üzerine bir açıklama yapan DİSK Genel Merkezi, “İnşaat işçilerinin insanca çalışma ve yaşama hakkını savunmak, sendikamız genel başkanının suçu değil, görevidir. Suç olan, bu görevi yerine getirmesini engellemektir. Asıl suçlular, iş cinayetlerine, ödenmeyen maaşlara, tahtakurularına göz yumanlardır” dedi. Açıklamada, “İnşaat işçilerinin insanca çalışma ve yaşama hakkını savunmak suç değildir. Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut derhal serbest bırakılmalıdır” denildi.

Çözüm değil gözaltı

3. Havalimanı’nda 17 işçinin iş kazasında yaralanmasının ardından yaşam hakları ve insanca çalışma koşulları için 14 Eylül’de direnişe geçen işçiler İGA yetkililerinin, jandarmanın ve polisin saldırısına uğramış, aynı günün gecesinde barınma alanlarının basılması sonucu 543’ü gözaltına alınmış, gözaltına alınanlardan 24’ü tutuklanmıştı. Çalışma koşullarının düzeltilmesine dönük hiçbir adım atılmaması üzerine işçiler tepkilerini göstermeye devam etmiş, 25 Eylül’de servislerin gelmemesini protesto eden işçilerden 3’ü tutuklanmıştı.