Yannis Vasilis’ten Mektup Var

Meral Geylani

4 Temmuz 2017

Yannis Vasilis’ten iki ay önce Şırnak hapishanesinden  aldığım bir kısa mektup dışında Elaziğ 2 nolu yüksek güvenlikli hapishaneye sürgün edildikten hemen hemen iki ay sonra bayram öncesi Cuma ve Cumartesi Yannis Vasilis Yaylalı’dan ard arda iki Mektup aldım. İlk önce enson yazdığı dördüncü mektubu elime ulaştı. Doğal olarak hangisinin elime ulaşacağını bilmediğinden mektubunda aktarmak istediği konuları tekrarlamak zorunda kalmış. Araya bayram girdiği için iadeli taahhütlü mektubu ancak bayram sonrası PTT ‘den alabildim.

Vasilis üçüncü ve dördüncü mektubunda yeni adresime dördüncü keredir mektup yazdığını ama ilk iki mektubunun bir kaç sözcük nedeni ile el konulup gönderilmediğini belirtiyor. Bir mektupta Özgürlükçü Demokrasi gazetesi ile ve İnternet gazetesi olan Demokrat haber ile paylaşmak üzere bir yazı yazmış ancak mektubun tümü mektup okuma komisyonu tarafından gazeteye gönderileceği düşünülerek değerlendirilmiş. Yazdığı mektupların “sakıncalı mektup” değerlendirmesi yapılarak el konulmuş. Mektup okuma kurulu “ Mektuplarda gazetede yayınlanmak üzere eleştirel şekilde ifadeler kullanıldığı, ülkenin gündemini taraflı bir şekilde dile getirdiği” kararına vararak mektuplara el koymuşlar. Vasilis ilk mektubu için itirazda bulunmuş ve el konulan ikinci mektubu içinde bir kaç sonra itirazda bulunacağını belirtmiş.

Birinci Mektubunun bir kısmını bana bir kısmını da gazeteler için yazmış. Yannis Vasilis “mektubumda Gazetelere tutuklanmamın nedenlerinin gerçeğini anlatıyordum. Beni tutuklayarak, Bir Pontos’lu Rum olarak Kürt halkına, Roboski halkına verdiğim Enternasyonal dayanışma cezalandırılmak istendi, Kürt halkına yönelimin olduğu dönemde yalnızlaştırılma esastı. Bu yalnızlaştırılma politikalarının nasıl uygulandığını anlattım Barış ve çözüm politikalarının Hükümet’e artı getirisinden çok olumsuz etkileri görülünce nasıl terk edildiğini ve bu süreç ile beraber bizlere nasıl yönelimin başladığını ele almıştım ”diye devam ederek şu satırları da ekliyor “ikinci olarak tutsak olduğumuz yeni tip hapishanelerin şartlarının bir komisyon kurularak incelenmesi ve araştırılması için Mecliste grubu olan Muhalif partilere çağrı yapmıştım” 

Vasilis 18 Temmuzda görülecek olan dört davasından biri olan” Mustafa Kemal’e alenen saygısızlık” davasının savunması için yazdığı satırlar da gazete için yazıldığı sanılarak ikinci mektuba da el konulmuş. Mektup okuma Komisyonu el koyma kararının nedenlerini şöyle açıklamış ” yüz yıl önce yaşanan soykırım ile yüzleşmek için bir kapı aralayacak” sözü ile ‘mesnetsiz’ gerçeği yansıtmayan iddialarda bulunduğu anlaşılmıştır” Vasilis mektuba, Savunması için yazdığı satırların nasıl ‘Mesnetsiz’ sayıldığını anlamadığını da eklemiş. Aslında “yüz yıl önce yaşanan soykırım ile yüzleşmek için bir kapı aralayacak” cümlesini 18 Temmuzda görülecek olan dört davasından biri olan “Mustafa Kemal’e hakaret “ davasının savunmasının önemini vurgulamak için yazdığını belirtiyor.

18 Temmuzda görülecek olan dört davasından üçü Halkı askerlikten soğutma ve bir davasının “Mustafa Kemal’e alenen saygısızlık etmek” olduğunu belirten Vasilis tutuklu olduğu ve ayrıca ortak dosyamızın davasının ilk duruşmasının 26 Ekim 2017 olduğunu bana hatırlatıyor ( benim elime iddianamenin geçip geçmediğini bilmediği için belirtmiş).
Benim iddianame sadece “halkı askerlikten soğutma” onun yanında Vasilis’ in iddianamesi ise şöyle ; halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme , Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit, suçu ve suçluyu övmek, Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama.

Ayrıca bu satırları Kurumun (cezaevinin) asayişini ve güvenliğini tehlikeye düşüren , görevlileri hedef gösteren , tehdit ve hakaret içeren ,paniği yöneltecek ,yalan ve yanlış bilgiler gibi nedenleri barındıran mektuplara el konulduğu için ikinci mektubuna da el konulmuş.
Yannis Vasilis son olarak benim için “bizim buradaki durumunuzu merak ediyorsan her şeye rağmen iyiyiz ve iyi olmaya devam edeceğiz. Bu ülkede mücadele vermek kolay değil elbet, her şey ile karşı karşıya kalmayı göze alarak yola çıkmak gerekiyor” sözlerini ekleyerek, kendisini yurt içinde ve yurt dışında destekleyen tüm dostlara selamlarını ve sevgilerini ileterek satırlarına son veriyor.