Yannis Vasilis 1 Eylül Dünya Barış günü yürüyecek!

PicsArt_08-31-02.01.04

Meral Geylani

31 Ağustos 2017

Barış Aktivisti, Gazeteci Yannis Vasilis Yaylalı’dan1 Eylül Dünya Barış günü için tutuklu bulunduğu Elâzığ yüksek güvenlikli hapishaneden mesaj gönderdi. 22 Nisan’dan beri tutuklu bulunan Yannis Vasilis 1 Eylül Dünya Barış gününde hapishanedeki koğuşun avlusunda yürüyüşe başlayacağını belirten ve nedenlerini açıkladığı mesajın tamamı.
Barış için, Roboskî’ye adalet için ,hukuksuz Tutuklamalara karşı Hapishane ‘de Yürüyorum
Bir barış Aktivisti nerde olursa olsun Barış aktivistidir, ister özgür olsun ister benim gibi Hapishane de tutsak olsun , bu durum böyledir. Bu yüzden bugün benim Hapishane ’de olmam yüklenmiş olduğum bu misyondan hiç bir şey eksiltmez. Antimilitarist bir duruşa sahip olan bir Barış Aktivisti olarak, içerde olduğum süreçte de yanlış gördüğüm şeylere karşı ’pasifist’ yöntemler ile sesimi yükseltmeye devam edeceğim. 1 Eylül Dünya Barış gününe sayılı günler kaldı. Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı sınır köyü olan Roboskî’ye yerleştiğimizden beri her 1 Eylül Dünya Barış gününde ”Roboski için Adalet’, yaşadığımız coğrafyadaki halklar için ise barış talep eden etkinlik ve aktivite düzenledik. Önümüzdeki 1 Eylül’ü içerde/Hapishane ’de karşılayacak olsam da bu geleneği bozmayacak 1 Eylül Dünya Barış gününde, Elazığ yüksek güvenlikli hapishanesindeki üç* kişilik odamızın 8 adıma 4 adım olan avlusunda bir ilk olacak olan ‘Barış yürüyüşü’ gerçekleştireceğim.
NEDEN YÜRÜYORUM?
a: Toplumsal Barış için
Bir süredir T.C. hükümetinin izlediği yanlış politikalar yüzünden, toplumsal barıştan uzaklaşmaktayız. T.C. hükümetlerinin izlediği bu yanlış politikaların sonunda halkların ve inançların bir arada yaşama isteği, son yüzyıl açısından değerlendirildiğinde en kötü noktaya gelmiştir. Bugünden yarına tez elden bu yanlış politikalar terk edilmezse, gelecekte telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açacak , halkların bir arada yaşama isteği nerede ise ortadan kalkacaktır. Toplumsal barışı bir ölçüde tehdit eden bu duruma dikkat çekmek için, bir kere daha barışa olan ihtiyacımızı dillendirmek yürüyeceğim.
b: Roboskî’ye Adalet için
Tek dertleri 28 Aralık 2011 tarihinde gerçekleşen katliamda kaybettikleri yakınları için ‘Adalet’ talebi ile nöbet tutan Roboski ailelerine son dönemde yönelimin had safhaya ulaştığını görmekteyiz. Başka yer ve devletlerde olsa, bu şekilde ‘hak ve adalet’ talepli mücadele yürütenler, el üstünde tutulur ve takdir edilirler. Coğrafyamız da ise bu durumun am tersine olduğunun en bariz örneği maalesef Roboski aileleri ve 5 senedir verdikleri ‘hak ve adalet’ mücadelesine bu devlet yönelimini protesto etmek ve bu anlamsız yönelimi duyurmak için yürüyorum.

c: Hukuksuz Tutuklamalara karşı
Roboski ailelerine ve yürüttükleri adalet mücadelesine yönelimin bir parçası olarak, Roboski ailelerine uzunca bir zamandır verdiğimiz Enternasyonal dayanışmanın cezalandırılması için , Roboski Katliamının 6. Yıldönümü anması öncesi gözaltına alınmamız suretiyle başlayan hukuksuz yargılama süreciyle Nisan ayının son haftasında 22 Nisan’da tutuklandım. Halen Elazığ yüksek güvenlikli hapishanesindeki tutukluluğum devam ediyor. Yaşadığım bu Hukuksuz sürece ve yaşanan benzer hukuksuz tutuklamalara dikkat çekmek için yürüyeceğim.
NASILMI YÜRÜYECEĞİM?

Elazığ yüksek güvenlikli hapishanesinde odamızın parçası olan avlu ’da 1 Eylül Dünya Barış günü ile 7 Eylül tarihleri arasında öğlenden önce 3 saat ve öğlenden sonra 3 saat olmak üzere, günde 6 saat, bir haftada 42 saat yürüteceğim .
Elazığ Yüksek Güvenlikli Cezaevi 
Yannis Vasilis Yaylalı “
*Yannis Vasilis Yaylalı şu an tek kişilik koğuşta kalmaktadır

barisicinaktivite@gmail.com