Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Vicdani Retçi Yaylalı, Roboski İçin Açlık Grevinde

213

Roboski katliamı sonrası yaşamını yitiren 34 yurttaşın aileleriyle dayanışmak için Roboski Köyü’ne yerleşen insan hakları aktivisti ve vicdani retçi Yannis Vasilis Yaylalı, tutuklu bulunduğu Elazığ Cezaevi’nde bir haftalık açlık grevi eylemine başladı.

22 Nisan 2017’de “Cumhurbaşkanı’na hakaret”, “Halkı kanunlara uymamaya teşvik etmek” ve “Örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle tutuklanan Yaylalı, avukatı ve Vicdani Ret Derneği Eş Başkanı Gökhan Soysal’a gönderdiği mektupta, 21 Aralık ile Roboski katliamının yıldönümü olan 28 Aralık tarihleri arasında 1 hafta sürecek açlık grevine gireceğini belirtti.

Vicdani Ret Derneği’nin internet sayfasında yer alan habere göre, Yaylalı şu mesajı paylaştı:

“Kendi gerçeğimizi çok iyi biliyoruz”

“Roboski dosyasında bir çavuşu dahi görevinden almadan iç yargı yolunun tamamlanmasını sağlayanlar, bu göz gözü görmeyen süreçte de Roboski için yürüttüğümüz mücadeleden kurtulmaya çalışıyorlar.

“Onlar bize hangi bahane ile yönelirse yönelsin, bizler kendi gerçeğimizi çok iyi biliyoruz.

“Güçleri var ama…”

“Anmalarımızı engellemekle, kurumlarımızı kapatmakla, bizleri hak mücadelesi verdiğimiz köyümüz Gülyazı’dan koparıp hapishanelere koymak ile adalet mücadelemizden kurtulabileceklerini düşünüyorlarsa, büyük bir yanılgı içerisinde olduklarını belirtmek gerekiyor.

“Ha o güçleri var, inkara gelmez, bizleri hapishanelere koyabilirler, fakat bu gerçekliğimizi milim değiştirmez. Güneş nasıl ki balçık ile sıvanmaz ise, bizim gerçekliğimizin üstü de her tarafından çekiştirilmekten iğdiş olmuş olan ceza yasalarının sınırları ile dahi kapatılamaz.

“60 yıl geçse de adaletsizliği kabul etmeyeceğiz”

Roboski katliamı yıldönümüne sayılı günlerin kaldığı zamanlardayız. Roboski katliamının failleri için etkin bir soruşturma ve kovuşturma yürütmek ve bu yürütmeyi desteklemek yerine, Roboski’ye, Roboski’de yürütülen adalet mücadelesine, bizlerin Roboskili ailelere verdiği enternasyonal dayanışmaya büyük bir yönelim söz konusudur.

“Roboski’ye, Roboski’de yürütülen adalet mücadelesine ve bizlere olan yönelimi protesto etmek için, bulunduğum hapishanede Aralık’ın 21’inde başlayacak, altı yıl önce Roboski’de yaşanan katliamın tarihi olan 28 Aralık’a kadar sürecek olan bir haftalık açlık grevine gireceğim, avukatım olarak seni bilgilendirmek istedim.

“Roboski için değil altı yıl, altmış yıl geçse bu adaletsizliği kabul etmeyeceğiz. Ta ki Roboski’ye adalet gelinceye, canlarımız mezarlarında rahat uyuyuncaya, Roboskili annelerin gözyaşları dininceye kadar…” (EKN)