Vedat Türkali binler ile sonsuza uğurlandı

Kaynak : Özgürlükçü Demokrasi

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Türkiye sosyalist hareketin çınarı yazar Vedat Türkali, ailesi, mücadele yoldaşları, dostları ve okurları tarafından uğurlandı

Tedavi gördüğü Yalova Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitiren usta yazar Vedat Türkali’i binler düzenlenen cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladı. Törene, HDK Eşsözcüleri Gülistan Koçyiğit ve Ertuğrul Kürkçü, HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, KESK Eşbaşkanı Lami Özgen, eski parlamenter Akın Birdal ve Ufuk Uras, Ağrı Belediye Eşbaşkanı Sırrı Sakık, yazar Murat Belge, Gülten Kaya, oyuncu Hale Soygazi gibi isimlerin de ararlında olduğu siyaset, sanat ve emek dünyasından birçok isim katıldı. Kılınan cenaze namazının ardından binlerce kişi, “Halkların ve barışın dostunu uğurluyoruz” ana pankartı arkasında bir araya gelerek, Zincirlikuyu Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçti.

turkali-2

Engelleme girişimine rağmen yürüyüş

Türkali’nin tabutunun üzerine karanfiller ve “Komünist” kitabı konuldu. Alkış ve sloganlar eşliğinde alınan Türkali’nin cenazesi cenaze aracına taşındı. Kitle, tarafından tabutun üzerine kırmızı flama atılırken, bir yandan da “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganı atıldı. Cenaze aracının hareket etmesiyle birlikte binler, Zincirlikuyu Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçti. Caminin bulunduğu caddenin başında polisler kalkanlarla kitlenin önünü kesti. Polis kitlenin yürüyüşüne izin vermezken, polisin tavrını alkışlarla protesto eden kitle, polis barikatını aşarak tekrar mezarlığa doğru yürümeye başladı. Sık sık, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganını atan kitle, polisin engellemesine rağmen yürüyüşünü sürdürdü. Polis cenazeye katılanlara plastik mermi ile saldırdı. Türkali’nin cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.

turkali-3Demirtaş: Bizlere bıraktığı miras bizim için talimattır

Öte yandan Türkali’nin ailesine taziye dileklerinde bulunan Demirtaş, basın mensuplarına konuştu. Büyük bir değeri kaybettiklerini belirten Demirtaş, “Onu son derece anlamlı bir günde uğurluyoruz. Onurlu barış için çok büyük emekleri vardı. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde uğurluyoruz. Bizlere bıraktığı miras bizim için talimattır. Ülkemizde barış onun gibi düşünenler tarafından getirilecek. Fiziken aramızdan ayrılabilir ama eserleriyle toplumda her zaman var olacaktır” dedi. İmralı Heyeti üyesi Sırrı Süreyya Önder ise, “Yoldaşımızı kaybettik” dedi.

dmirtas-cenaze

Yüksekdağ: Direniş insanıydı

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yüksekdağ da, “Türkali bizim açımızdan tarihle bugünü ve yarını temsil eden bir kişiydi. Bizler onun yazdıkları şiirler, romanlar, sözleri ve bilinciyle aydınlandık. Direniş insanıydı. Son nefesine kadar tüm dünya halklarının özgürlüğü için direnmeye devam etti. Onunla yoldaş olduğumuz için gururluyuz. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde uğurluyoruz” dedi.İSTANBUL