Vedat Türkali 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde toprağa verilecek

PicsArt_08-30-10.19.38

Kaynak : Diken

Tedavi gördüğü Yalova Devlet Hastanesi’nde saat 06.00 sıralarında yaşamını yitiren, Türkiye edebiyatının çınarlarından yazar Vedat Türkali, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde sonsuzluğa uğurlanacak.

 

13 Mayıs 1919 doğumlu yazar Türkali, 97 yaşındaydı. Türkali’nin ölüm haberini kızı oyuncu Deniz Türkali, Twitter’dan duyurdu.

CNN Türk yayınına bağlanan Türkali’nin doktoru Özgür Akın Oto da ünlü yazarın çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

Türkali’nin cenazesi, 1 Eylül’de Teşvikiye Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Vedat Türkali kimdir?

Asıl adı Abdülkadir Pirhasan 13 Mayıs 1919’da Samsun’da doğan Türkali, liseyi Samsun Lisesi’nde okuduktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl eşi Merih Pirhasan’la evlendi.

Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951’de tutuklandı. 9 yıl ceza aldı. 7 yıl sonunda koşullu olarak serbest kaldı.

Rıfat Ilgaz ile Gar Yayınları’nı kurdu. 1960’ta Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başladı. 1965’te Karanlıkta Uyananlar filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandı.

Bir Gün Tek Başına, Mavi Karanlık, Tek Kişilik Ölüm, Güven, Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Kayıp Romanlar, Yalancı Tanıklar Kahvesi, Bitti Bitti Bitmedi gibi romanlara imza attı.

1974’te Milliyet Yayınları Roman Yarışması’nda birincilik ödülünü, 1976’da Orhan Kemal Roman Armağanı’nı kazandı. 2016’da Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Türkali, yönetmen Barış Pirhasan ve oyuncu Deniz Türkali’nin babası, müzisyen Zeynep Casalini’nin dedesiydi.

Bakınız :

Yazar Vedat Türkali: Erdoğan’la Davutoğlu Don Kişot’la Sanço Panço gibi

96 yaşındaki yazar Vedat Türkali’den Aziz Güler’in cenazesinin verilmesi için mesaj

96 yaşındaki yazar Vedat Türkali ‘barış’ için sokağa çıktı

HDP şenliğinde yazar Vedat Türkali: Kazanacağız çünkü başka çare yok

barisicinaktivite@gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *