Uluslararası Su hakkı konferansı başlıyor

”İnkar edilemez bir biçimde dünyanın çehresini, toplumların yapısını değiştiren bir iklim ve su krizine doğru tam gaz ilerliyoruz. Şu anda 1,8 milyar insan kirli su içiyor; her gün beş yaşın altında 900’e yakın çocuk kirli su kullanımına bağlı ishalli hastalıklar yüzünden ölüyor. Daha da kötüsü temiz suya erişimde 2030 yılında %40’lık bir azalma bekleniyor. Kuraklık sadece susuzluğu değil, açlığı da beraberinde getiriyor. Yine şu anda dünya nüfusunun dokuzda biri yaşamlarını sağlıklı bir biçimde sürdüremeyecek kadar aç. Türkiye’de de son yarım asırda sulak alanlarının yarısı kurudu.Kurak geçen günlerin sayısı her geçen yıl artıyor. Üstelik Birleşmiş Milletler (BM) raporunda Türkiye 2025 yılında su sıkıntısı çekecek 33 ülkeden biri olarak gösteriliyor.”  Diyen Su Hakkı kampanyası 12-13 Kasım tarihlerinde Boğaziçi üniversitesinde düzenlenecek olan  Uluslararası Su Mücadeleleri Konferansı‘na tüm duyarlı olan kamuoyunu davet ediyor.

SU HAKKI KAMPANYASI ÇAĞRI METNİ: 

Su hakki Kampanyası olarak sizi 12-13 Kasım tarihlerinde düzenleyeceğimiz Uluslararası Su Mücadeleleri Konferansı‘na davet ediyoruz.

konferans-afis-buyuk-boy-c-w1000İnkar edilemez bir biçimde dünyanın çehresini, toplumların yapısını değiştiren bir iklim ve su krizine doğru tam gaz ilerliyoruz. Şu anda 1,8 milyar insan kirli su içiyor; her gün beş yaşın altında 900’e yakın çocuk kirli su kullanımına bağlı ishalli hastalıklar yüzünden ölüyor. Daha da kötüsü temiz suya erişimde 2030 yılında %40’lık bir azalma bekleniyor. Kuraklık sadece susuzluğu değil, açlığı da beraberinde getiriyor. Yine şu anda dünya nüfusunun dokuzda biri yaşamlarını sağlıklı bir biçimde sürdüremeyecek kadar aç. Türkiye’de de son yarım asırda sulak alanlarının yarısı kurudu.Kurak geçen günlerin sayısı her geçen yıl artıyor. Üstelik Birleşmiş Milletler (BM) raporunda Türkiye 2025 yılında su sıkıntısı çekecek 33 ülkeden biri olarak gösteriliyor.

Suya erişim tüm canlılar için her geçen gün daha da zorlaşırken, büyüyen bu krizin ardında; azalan ve kirlenen su varlıkları, iklim değişikliği, her geçen gün pahalanan su hizmetleri, göç, ırkçılık, milliyetçilik, militarizm, kapitalizm, neoliberalizm ve benzeri birçok birbiri ile bağlantılı sorun var. Ekolojik bir meseleden çok, siyasal ve toplumsal sorunlarla yüz yüzeyiz.

Bu olumsuz tabloyu değiştirmek için ise dünyanın dört bir yanında; bizzat enerji ve sanayi faaliyetleri nedeniyle suları gasp edilenler, şehirlerde kirli ve pahalı su kullanmak zorunda bırakılanlar, suyun sıradan bir ihtiyaç maddesine indirgenip piyasada alınıp satılmasına karşı çıkanlar ve suyun bir insan hakkı olduğunu savunanlar her geçen gün ivmesi artan bir mücadele veriyor ve bu mücadele içinde bir araya geliyor.

12-13 Kasım 2016 tarihlerinde yapacağımız Uluslararası Su Mücadeleleri Konferansı‘nda su varlıklarının korunması ve tüm canlıların suyu adil olarak kullanabilmesi için verilen mücadelelerin Türkiye’den ve diğer ülkelerden aktivistleri ile bu konuya dikkat çeken akademisyenlerin konuşmaları eşliğinde kolektif çözüm önerileri geliştirmeye, mücadeleyi büyütmeye ve güçlendirmeye çalışacağız. Siz su hakkı dostlarını da aramızda görmeyi çok isteriz.

Dostluk ve dayanışmayla

Su Hakkı Kampanyası

İletişim:

Tel: 0212-253 27 29 
E-posta: bilgi@suhakki.org

Uluslararası Su Mücadeleleri Konferansı Programı

12 Kasım Cumartesi

 09.30- 10.00 Açılış 
Ömer Madra (Açık Radyo)

 

10.00-11.45 İstanbul’un su krizi ve çözüm önerileri

Konuşmacılar: 
Prof. Dr. Murat Güvenç (Kadir Has Üniversitesi İstanbul Çalışmaları Merkezi)
İkbal Polat (İstanbul Hepimizin Girişimi)
Nuran Yüce (Su Hakkı Kampanyası)

 

12.00- 14.00 Havza bazlı su yönetimi: Su kullanım öncelikleri ve demokratik katılım

Konuşmacılar: 
Moises Subirana (Barcelona En Comu)
Ercan Ayboğa (Su Hakkı Kampanyası)
Erdal Balsak (Mezopotamya Ekoloji Hareketi)

 

15.00- 16.45 Su Hakkı bir insan hakkıdır!

Konuşmacılar: 
Dr. Akgün İlhan (Su Hakkı Kampanyası)
Ayhan Bilgen (HDP Milletvekili)

 

17.00-19.00 Türkiye’nin “kalkınma” hamlesi ve su gaspı

Konuşmacılar: 
Nur Neşe Karahan (Yeşil Artvin Derneği)
Leyla Mumin (Mezopotamya Ekoloji Hareketi)
Berrin Esin Kaya (EGEÇEP)
Murat Demir (Bursa Doğa Der)
Gürcan Kırımlı (DAYKO)
Mehmet Baki Deniz (KOS)
İnci Bilgiç (Alakır Nehri Kardeşliği)

13 Kasım Pazar

10.30- 12.30 İklim değişikliğinin ve su krizinin derinleştiği dünyada iklim mültecileri

Konuşmacılar: 
Prof. Dr. Levent Kurnaz (Boğaziçi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi)
Ömer Madra (Açık Radyo)
Doç. Dr. Pınar Uyan (Bilgi Üniversitesi Göç Merkezi)

 

13.00 – 14.45  Militarizmin bir aracı olarak su varlıkları

Konuşmacılar: 
Dr. Ayman Rabi (Filistin Hidroloji Grubu)
Murat Kanatlı (Yeni Kıbrıs Partisi)
Zeynep Sıla Akıncı (Mezopotamya Ekoloji Hareketi)

 

15.30-17.30 Şirketlere karşı küresel direniş: Dünyada yükselen su hakkı mücadeleleri

Konuşmacılar: 
Brent Millikan (Brezilya International Rivers Campaign- Video katılım)
Brid Smith (İrlanda Kârdan Önce İnsan Platformu aktivisti ve Milletvekili)
Darcey O’Callaghan (Food & Water Watch- Video katılım)
Moises Subirana (Barcelona En Comu)

Konferansın uluslararası katılımcıları

Konferansa yurtiçinden ve yurt dışından birçok su hakkı mücadelesi lideri ve aktivisti katılacak. Konferansa katılımı kesinleşen yurtdışı katılımcılar şunlar:

  • Brid Smith– İrlandalı sosyalist bir sendika lideri olan Smith 2008 krizinde İrlanda’nın yaşadığı ekonomik kriz sonucu IMF’nin dayattığı musluk sularının paralı hale getirilmesi uygulamalarına karşı yüzbinleri sokağa çıkaran Right to Water (Su Hakkı) kampanyasının liderleri arasındadır. Hareket daha sonra People Before Profit (Kârdan önce insan) adını alan bir platforma dönüştü. Platform 2016 yazındaki parlamento seçimlerine bir sol koalisyon oluşturarak katıldı ve Brid Smith’in de içerisinde olduğu altı aday milletvekili seçildi.
  • Dr. Ayman Rabi– 1987 yılında Filistin Hidroloji Grubu kurucuları arasında yer alan Ayman Rabi işgal altındaki Filistin topraklarında su ve kanalizasyon sistemleri üzerine çalışmalar yapıyor. Ortadoğu Barış Görüşmeleri sırasında da Filistin ekibi içerisinde yer alan Rabi Filistin’in İsrail’in işgal politikaları nedeniyle Filistin’in yaşadığı su altyapısı sorunlarını en iyi bilen kişiler arasında.
  • Moises Subirana– Subirana Barcelona en Comu (Müşterek Barcelona) platformunun su meselesi ile ilgilenen aktivistleri arasında. Barcelona en Comu platformu 2011’de başlayan ve meydanları işgal eden Indignados’un (Öfkeliler) hareketinin geri çekildiği bir dönemde 2014 yılında kuruldu. Yaklaşmakta olan ulusal seçimlerde bir sol ittifak oluşturan hareketin liderlerinden Ada Colau (Katalunya meydanından polis tarafından yerde sürüklenerek götürülen bir kadın aktivist) 2015 yazında yapılan yerel seçimlerde Barselona belediye başkanlığını kazandı.
  • Darcey O’Callaghan– ABD merkezli Food&Water Watch örgütünün uluslararası politika direktörü olan O’Callaghan Michigan eyaletine bağlı Detroit’te yaşanan su krizi döneminde yükselen hareketin örgütçülerinden birisiydi. En son yine Michigan eyaletine bağlı olan Flint’te yaşanan su krizi ve etrafından gelişen toplumsal mücadelenin de yakın takipçisidir.
  • Brent Millikan – ABD merkezli International Rivers (Uluslar arası Nehirler) adlı sivil toplum kuruluşunda Amazon bölgesindeki baraj karşıtı hareketleri destekleme ve alternatif enerjiler üzerine çalışmalar yürüten Brent Millikan aynı zamanda Brezilya’daki ve Türkiye’deki baraj karşıtı hareketli konu eden Damocracy belgeseline (https://www.youtube.com/watch?v=vnMD4e6nLms) ve networküne (http://www.damocracy.org/) katkı veren aktivistlerdendir.

Daha fazla bilgi almak için bize bilgi@suhakki.org adresinden ya da 0506 365 2729 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Ayrıntılı bilgi ve kayıt için: www.suhakki.org

Su Hakkı Kampanyası nedir?
Suyun ticarileştirilmesi ve özelleştirilmesi konularında lobi faaliyetleri yürüten Dünya Su Konseyi’nin hazırladığı 5. Dünya Su Forumu 2009 yılında İstanbul’da gerçekleştirilmişti. Devletlerin ve şirketlerin bir araya gelerek her üç yılda bir yaptığı bu foruma karşı sivil toplum örgütleri eş zamanlı olarak Alternatif Dünya Su Forumu düzenledi.  Burada dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından pek çok su aktivisti bir araya gelerek devletlerin ve şirketlerin suyu sonuna kadar kullanıp kirletmesine karşı insanların suya erişim hakkının ve doğanın savunulması gerektiğini söylüyordu. Alternatif Forum’un sona ermesiyle sorunların bitmediği, bilakis su hakkı mücadelesinin daha yeni başladığı anlaşılıyordu. İşte bu sinerjiyle Avrupa ve Dünya Sosyal Forumlarının aktif olduğu dönemde Alternatif Dünya Su Forumu’nu düzenleyen unsurlar Su Hakkı Kampanyası’nı kurdu. 
Su Hakkı Kampanyası, 2010 yılından bu yana suyun ticarileştirilmesi ve özelleştirilmesine karşı çıkmak, büyüyen su krizine dikkat çekmek, su varlıklarını korumak, tüm canlıların suya adil erişimini sağlanmak ve suyun temel bir insan hakkı olarak tanınmasını sağlamak için mücadele ediyor. Bu doğrultuda çeşitli konferans, sempozyum, toplantı, atölye çalışması, imza kampanyası ve film festivali gibi faaliyetler düzenliyor ve kitaplardan raporlara çeşitli araştırmalara imza atıyor. Kampanya, Batman, Diyarbakır, Van, İstanbul ve İzmir kentlerinde belediyelerle atölye çalışmaları, konferanslar ve forumlar düzenledi. Önemli faaliyetlerinden biri de imza kampanyaları oldu. Bunlardan ilki 2012 Ekim – 2013 Aralık arasında gerçekleşen Su Hakkı Anayasal Güvence Altına Alınsın! adlı imza kampanyasıydı. 2015 Aralık ayında başlatılan Susarak Yaşanmaz, Susuz Hiç Yaşanmaz! adlı imza kampanyasıyla ise yerel yönetimlerden musluklarımızdan temiz ve içilebilir lezzette su akması için, su hizmeti altyapılarını kamu kaynaklarıyla yenilemeleri ve temel ihtiyaçlarımız (içme, beslenme ve temizlik) için gerekli olan suyu hanelerimize ücretsiz sağlamaları talep ediliyor.

Kampanyanın yayınladığı çalışmaların bazıları:
– Uluslararası Su Hakkı Sempozyumu (2011), 
– Yeni Bir Su Politikasına Doğru: Türkiye’de Su Yönetimi, Alternatifler ve Öneriler (2011), 
– Suyun Özelleştirilmesi ve Su Hakkı (2012), 
– “Su Kanunu Tasarısı” Eleştirisi ve Alternatif Su Kanunun Tasarısı (2014), 
– İstanbul’un Su Krizi ve Çözüm Önerileri (2014)

Su Hakkı Kampanyası 2012’den bu yana Açık Radyo’da (94.9) her hafta Salı günü 16.00’da Su Hakkı adıyla bir radyo programı yapıyor ve sunuyor. Kampanya ile ilgili detaylı bilgi için www.suhakki.org’u ziyaret edebilirsiniz