‘Uludere Savcılığı bizleri yargılamak için çalışıyor’

Roboskîli aileler, katliamın 256. haftasında da çocuklarının mezarı başında bir araya gelerek, “Uludere savcılığı bu katliama karşı mücadele eden sadece biz Roboskili aileler için çalışmaktadır. Her gün yeni bir davadan ifadeye çağrılıyoruz” açıklamasında bulundu.

28 Aralık 2011’de Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde savaş uçakları tarafından katledilen 34 yurttaşın aileleri, katliamın 256. haftasında çocuklarının mezarlığında bir araya gelerek, adalet taleplerini yineledi. “Roboski için adalet, failer yargılansın” pankartının taşındığı açıklamada aileler adına konuşmayı Roboski-Der Başkanı Veli Encu yaptı. 5 yıldır vermiş oldukları adalet mücadelesinin Türkiye’de karşılığını bulamadığını belirten Encu, karşılığını bulmadığı gibi katliamda yakınlarını kaybeden ailelere soruşturmalar açılıp mahkemeler de yargılandığını söyledi. Uludere savcılığının katliama karşı mücadele eden sadece Roboskili aileler için çalıştığını vurgulayan Encu, her gün yeni bir davadan ifadeye çağrıldıklarını ifade etti.

‘BİZLERİ YARGILIYORLAR’

Devletin savaş uçakları ile bombalanarak katledilen 17’si çocuk 34 yakınları için yürütülen adli ve idari soruşturma Türkiye’de sonuçsuz kaldığını ve katliamdan sonra kendilerine söz veren AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gözünü kulağını kapattığını ve tüm yargı yollarını da tıkatıldığını söyledi. Encu, ”Yine çocuklarımızın ve kardeşlerimizin katillerinin yargılanmalarını beklerken kaymakam dosyasını yeniden açıp ve daha ağır suçlamalar ile soruşturmayı kaldığı yerden devam ediyor olması yeni gözaltı ve tutuklamalara kapı aralamaktadır” dedi.

‘FERHAT ENCU VE ARKADAŞLARI SERBEST BIRAKILSIN’

20 gündür tutuklu bulunan HDP Eş Başkanları ve milletvekillilerin direnişlerini selamladıkların belirten Encu, “Kocaeli F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu ve diğer seçilmişlerimizi hukuksuz bir şekilde gözaltına alınıp tutuklanması asla kabul edilemez. Ferhat Encu ve arkadaşlarının bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

‘FAİLLERİNDEN HESAP SORULANA KADAR’

Roboski Katliamı’nın hesabı sorulabilseydi Türkiye’de yine çocuklar, kadınlar, yaşlılar yani masum halklar toplu kıyıma kurban gitmeyeceğini ifade eden Encu, şöyle devam etti: “Roboski katliamı yaşanan katliamların ve adaletsizliklerin habercisi olduğu çok açıktır. Bu ülke de yapılan tüm katliamların cezasızlık ilkesi ile aklandığı hepimizin malumudur. Bizler Roboski katliamını asla unutturmayacağız. Gerçek faillerinden hesap sorulana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Dihaber