Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Uçurtma Avcısı kitabının yazarı Alan Kurdî için bir kitap yazdı

- Alan Kurdî, Kobanê'den ailesiyle birlikte Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışırken hayatını kaybettiğinde henüz üç yaşındaydı.

993

Kendisi de bir mülteci olan Uçurtma Avcısı kitabının yazarı Khaled Hosseini, yaşanan bu talihsiz olay üzerine kısa bir öykü kaleme aldı.

Bindikleri botun devrilmesi sonucu yaşanan talihsiz olay, aslında her yıl Alan Kurdî gibi pek çok çocuğun aynı belirsizliğe kapılmasıyla sonuçlanıyor.

Kendisi de bir mülteci olan Uçurtma Avcısı kitabının yazarı Khaled Hosseini, yaşanan bu talihsiz olay üzerine kısa bir öykü kaleme aldı.

Deniz Duası (Sea Prayer) adını verdiği bu kısa öykü, sanal gerçeklik projesine dönüştürülerek farklı bir boyut kazandı ve 360 derecelik filme dönüştürüldü.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nde (UNHCR) 2006 yılından beri iyi niyet elçisi olarak çalışmalar yapan Khaled Hosseini, Afganistan, Çad, Irak, Ürdün ve Uganda’ya düzenli olarak ziyaretler yapıyor.

Khaled Hosseini, Alan Kurdi’nin tüm dünyanın gündemine oturan kumsaldaki cansız bedeninin fotoğrafını gördüğü andaki duygularını şu sözlerle ifade ediyor:

“Fotoğrafı gördüğümde aklıma gelen; bir çocuğu yetiştirmek için sarf edilen ve görünmeyen onca efordu. Bütün o endişeler, kaygılar… Onlar iyi olsunlar diye endişeleniyorsunuz, onlarla ilgileniyorsunuz ve onlara verdiğiniz tüm sevginin ve şefkatin ardından onun kumsaldaki o halini görüyorsunuz…”

Deniz Duası (Sea Prayer) öyküsünden uyarlanan 360 derecelik filmin tamamı

Kaynak: BasNews