Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

TÜRKİYEDE LAZLAR NEREDE YAŞAR

130

TÜRKİYEDE LAZLAR NEREDE YAŞAR KISA BİR BAKIŞ
Son günlerde Laz “aydınları” arasında moda oldu “herkes Lazlar hakkında yazıyor ama ben başka açıdan yazacağım” ve çok genel bir başlıkla LAZLAR diye makaleler yazıp hem yalan yanlış hem de bilinçli manipülasyon yazıları yazmaları ve bazılarını da Laz husumeti olanların tavsiyesi ile yazmaları. Burada aydın kelimesi tırnak içinde çünkü Laz aydınlarını tenzih ederim. Şimdi bu geleneğe kısmen uyup ben de diyeyim değişik açıdan, daha lokal bakarak ve sadece Türkiye’de nerede yaşarlar konusuna odaklanarak bir yazı kaleme alacağım. Amacım bu konuda derli toplu yazılmış ve tek yazıda okuru tatmin eden bir makale olmaması.

Diğer yandan da daha önce yayınladığım Lazları, tarihleri, dilleri ve hatta mitolojik açıdan ele alacağım yazı dizisinin ilk makalesi olacak. Ayrıca hatırlatayım yazı dizim bir tarihsel sıralama (kronolojik) ve konular kümesi olmayacak. Dağınık bir sırada yazacağım ama bittiğinde derlenebilecek ve bir bütünü oluşturacak.

Türkiye’de Lazlar
Türkiye’de Lazların nerede yaşadığını anlatmadan önce çok kısa bir neden sonuç ilişkisine girmek gerekiyor. Türkiye’de Lazlar kendi yurtlarının dışında da yaşıyor bunun nedenleri çeşitlidir. Belirli başlıklarda toplayalım:

1- Osmanlı döneminde askeri, ekonomik ve siyasi nedenlerden kaynaklı göçler
2- Osmanlı – Laz savaşları ve Laz isyanları sonrası imparatorluğun zorunlu göçleri
3- Osmanlı – Rus savaş (lar)ı neticesinde zorunlu göçler
4- Cumhuriyet kuruluşu ve sonrasındaki ekonomik, siyasi ve sosyal nedenlere dayalı göçler.

Benim tespit edebildiğim bugün Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşayan Lazların oralarda olma gerekçelerinin en genel nedenleri bunlardır. Elbette bu bölgeler dışında bir de kendi ana yurtları Lazona’da yaşıyorlar.
Bir diğer ele alacağımız konu da Laz sanılan şehirler ve bu şehirlerin neden Laz olmadığı konusu. Buna hem yazı içinde değineceğim hem de bir başlık altında da açıklayacağım.