Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Tayvan’da evlilik eşitliği için binler sokağa çıktı

Tayvan’ın başkenti Taipei, geçtiğimiz Cumartesi günü evlilik eşitliği için düzenlenmiş olan yürüyüşe rekor bir katılım gösterdi. 

226

Tayvan’ın başkenti Taipei, geçtiğimiz Cumartesi günü evlilik eşitliği için düzenlenmiş olan yürüyüşe rekor bir katılım gösterdi. 

Asya’nın en büyük LGBT topluluklarından birine sahip olan Tayvan’da, binlerce insan rengarenk kıyafetleri ile şehri aydınlattı.

137,000 kişinin katıldığı 16.  Tayvan LGBT Pride yürüyüşünün organizatörlerine göre etkinliğe 137,000 kişi katıldı.

Yürüyüşün de gündeminde yer alan evlilik eşitliği, 24 Kasım günü Tayvan halkının oylamasına sunulacak. Oylamanın sonucuna göre evliliğin anayasal tanımı değiştirilebilir. 

LGBT aktivisti Chyi Jia Wei: “Bu yürüyüşü iyi değerlendirmeliyiz. Gücümüzü ve sesimizi göstermeliyiz.”

Tayvan yüksek mahkemesi, hükümete evlilik eşitliğini hayata geçirebilmesi için iki yıl süre tanımış olsa da, bir yıl çoktan geçti ve hükümet yavaş hareket ediyor.

Mutlu Gelecek Nesil adlı muhafazakar grup, evliliğin tanımının değişmemesi için elinden geleni yapsa da seçim kurulu 24 Kasım’da referandum düzenleme kararı aldı.

Tayvan’ın LGBT topluluğu ise hükümetin yavaşlığı konusunda endişeli. Başka Tsai Ing-wen, 2015’teki seçim vaatlerinde LGBT’ler için daha kaliteli bir hayat ve daha adil şartlar sözü vermiş olsa da, bu konuda ağırdan alışı herkesi düşündürüyor.

Kaynak: Gmag