Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya gözaltında açlık grevine başladı!

371

Antalya’daki ev baskınıyla gözaltına alınan SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, hukuksuz gözaltıları protesto etmek için gözaltı süreci sonuna kadar açlık grevine başladı. SYKP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları’nın da evi polis tarafından basıldı. SYKP yaptığı açıklamada, “Bütün demokrasi güçleri Ankara’ya, HDP kongresine…” denildi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 11 Şubat’ta Ankara’da gerçekleştirilecek 3. Büyük Olağan Kongresi öncesi gözaltılar bugün de sürdü. HDP’nin bileşeni olan birçok siyasi parti ve kurum temsilcisi, bu sabah evlerine düzenlenen operasyonlarla gözaltına alındı.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya sabah saatlerinde Antalya’daki evinden gözaltına alındı. Ahmet Kaya’nın soruşturma için Ankara’ya götürüleceği bildirildi. Gözaltına alınan Kaya, haksız ve hukuksuz gözaltıları protesto etmek amacıyla gözaltı süreci sona erene dek açlık grevine başladığını duyurdu.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları’nın evine de öğle saatlerinde polis baskını düzenlendi. Polis baskını sırasında adresinde bulunmayan Tülay Hatimoğulları’nın evinde polisler tarafından arama yapıldı. Evdeki bilgisayarlara ve flash belleklere el konuldu. Tülay Hatimoğulları hakkında da gözaltı kararı olduğu öğrenildi.

HDP 3. Olağan Kongresi öncesi HDP bileşenlerine yönelik operasyonlarda şu ana kadar, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) Eşsözcüsü Kezban Konukçu, Sol Yeşil Parti Eş Başkanları Naci Sönmez ve Eylem Tuncaeli ile ESP Genel Başkan Vekili ve Sosyalist Kadın Meclisi (SKM) Sözcüsü Fadime Çelebi, ve HDP PM üyesi Orhan Çelebi gözaltına alındı.

SYKP tarafından gözaltıların ardından yapılan açıklamada, iktidarın toplumsal muhalefete dönük başlattığı yıldırma ve sindirme operasyonlarının HDP’nin gerçekleştireceği kongreyi engelleme operasyonuna dönüştüğünün altı çizildi. Toplumsal muhalefete yönelen baskının tek adam rejimini kalıcı kılmaya yönelik olduğuna dikkat çekilen açıklamada, demokrasiyi, barışı ve özgürlüğü savunan herkese 11 Şubat Pazar günü yapılacak olan HDP 3. Olağan Kongresine katılım çağrısı yapıldı.

SYKP’nin açıklaması şöyle:

Siyasal İktidarın Afrin Savaşını gerekçe göstererek toplumsal muhalefete dönük başlattığı yıldırma ve sindirme operasyonları, şimdi HDP’nin 11 Şubat Pazar günü
Ankara’da gerçekleştireceği 3. Olağan Kongresini engelleme operasyonlarına dönüşmüş durumda.

Birkaç gündür farklı illerde HDP yöneticilerine başlatılan bu operasyonlar, bugün HDP’nin bileşen eş başkanlarına ve sözcülerine de uzandı. Toplumsal muhalefetin bütününe yönelen baskıların amacının, tek adam rejimini kalıcı kılma çabasından başka bir anlam ifade etmediğini biliyoruz. Hemen her gün farklı illerde gerçekleşen operasyonlarla muhalif bütün kesimler üzerinde baskı kuruluyor; sol- sosyalistler, insan hakları savunucuları, savaş karşıtları, sosyal medyadan itiraz edenler gözaltına alınıyor, tutuklanıyor.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ve KHK’lar ile ülkenin tamamı cezaevine çevrilmiş durumda. Afrin savaşı ile kışkırtılan milliyetçiliği ve şovenizmi arkasına alan siyasi iktidar en küçük bir itiraza bile tahammül göstermiyor.

Siyasal iktidar, milyonlarca insanın oy verdiği Halkların Demokratik Partisi’ni ve onun 3. Kongresini kriminalize etmeye, katılımı düşürmeye çalışıyor. Siyasal iktidarın bu gayretine sessiz kalmayalım. Unutmayalım ki yasal ve meşru HDP ve 11 şubat Pazar günü gerçekleşecek kongresi; engellemeler, gözaltılar ve baskılar sonrası sönük geçerse, bu bütün demokrasi güçlerinin hanesine yazılacak ve sesini yükselten her kesin başına siyasal iktidarın sopası inecektir.

O yüzden HDP kongeresine katılmak için HDP’li olmak gerekmiyor; demokrasiyi, özgürlüğü ve barışı savunmak kongreye katılmak için yeterlidir…

*********

Kaynak: Siyasi Haber