Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya gözaltına alındı

123

SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya, hakkında gözaltı kararı olduğu gerekçesiyle, Antalya’dan geldiği İstanbul’da, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındı. Antalya’ya götürülmek üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan Kaya açlık grevine başladı

SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya hakkında gözaltı kararı olduğu gerekçesiyle İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındı. Ahmet Kaya, öğle saatlerinde Antalya’dan uçakla İstanbul’a gelmişti.

Ahmet Kaya, soruşturmanın başlatıldığı Antalya’ya götürülmek üzere Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor. Kaya, SYKP Eş Başkanı olarak, gözaltına alınmasını protesto etmek için açlık grevine başladı.

Ahmet Kaya hakkında “terör örgütü propagandası” suçlaması olduğu ve soruşturma dosyası için gizlilik kararı verildiği öğrenildi. Suçlamaların, Kaya’nın HDP Antalya İl Eş Başkanlığını yürüttüğü dönemde yaptığı konuşmalar, sosyal medya paylaşımları ve katıldığı yasal eylemlere dayandırıldığı anlaşıldı.

Ahmet Kaya’nın Antalya’daki evinin polis tarafından basılarak arandığı, bilgisayar ve dijital malzemelere ve bazı basılı yayınlara el konulduğu bilgisi alındı.

Kaya’nın Eş Genel Başkanlığını yaptığı Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) de konuyla ilgili sosyal medya üzerinden kısa bir açıklama yaptı:

Kaynak:Siyasi Haber