Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Süleymaniye’de Kürt müziği resitali

Süleymaniye’de Nuger Örgütü öncülüğünde Geleneksel Kürt Müziği ve Stran Festivali düzenleniyor. 12 müzik grubunun katılacağı festivalin amacı, Kürt müziğini geliştirmek, farklı müzikleri ve stranları toplamak

209

Süleymaniye’de Nuger Örgütü öncülüğünde Geleneksel Kürt Müziği ve Stran Festivali düzenleniyor. 12 müzik grubunun katılacağı festivalin amacı, Kürt müziğini geliştirmek, farklı müzikleri ve stranları toplamak

Federe Kürdistan bölgesinin Süleymaniye kentinde Nuger Örgütü öncülüğünde Geleneksel Kürt Müziği ve Stran Festivali düzenleniyor. 25 Ekim’de başlayacak olan festival iki gün sürecek. Süleymaniye Kültür ve Sanat Genel Yönetimi’nin destek verdiği festival, Kürt müziğinin geliştirilmesi amacıyla düzenleniyor. Festival, Süleymaniye Tewari Kültür Salonu’nda düzenlenecek.

10 kent 12 grup

Kerkük, Süleymaniye, Dıhok, Ranya, Halepçe, Mexmur, Şengal, Çemçemal, Koye ve Hewraman’dan 12 grup katılacak. Festivale katılacak gruplar, kendi yörelerine özgü stran ve müziklerini seslendirecek. İki gün sürecek festival saat 16.00’dan 19.00’a kadar devam edecek. Her grup, iki eserini sahnede izleyiciyle paylaşacak. Nuger Örgütü’nün festival hazırlıkları yaklaşık iki aydır devam ediyor. Festivalin amacı, Kürt müziğini geliştirmek ve Federe Kürdistan bölgesindeki farklı müzikleri ve stranları toplamak.

Geleneksel müziğe davet

Festival Hazırlık Komitesi Üyesi Herdi Semir, festivale ilişkin şu bilgileri verdi; “Festivale 12 farklı grup katılım sağlayacak. Tüm yurttaşlarımızı geleneksel Kürt müziğini dinlemeye çağırıyoruz. Ne yazık ki şuana kadar kültürümüzü canlandırmak için bir şey yapmadık. Çok zengin bir kültüre sahibimiz. Kültürümüzü dış kültürlerin etkisinden çıkarmamız gerekiyor. Kültürümüze sahip çıkmalıyız. Çalışmalar yaparak, kültürümüzü canlandırmalıyız.” Nuger Örgütü, Federe Kürdistan bölgesinde kültür ve sanatın gelişmesi için kurulmuş bir örgüttür. 2017 kurulan örgüt, özel eğitim devreleri ile Kürt kültürü üzerinde çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz dönemlerde birçok kültürel etkinlik organize etti.

Kaybak: Yeni Yașam Gazetesi – SÜLEYMANİYE