Suça ortak olmayanlar ‘alternatif akademi’ açıyor

Bengisu Kömürcü / JINHA

KOCAELİ – Savaşa karşı barış istedikleri için Kocaeli Üniversitesi’ndeki görevlerinden ihraç edilen 19 akademisyen, 28 Eylül’de Sabancı Kültür Merkezi’nde alternatif akademilerini açıyor. Akademisyenler 2016-2017 eğitim-öğretim yılına alternatif açılış dersi ile başlayacak. Açılışa çevre illerden çok sayıda akademisyen ve sivil toplum örgütleri de katılım sağlayacak.

İstanbul Taksim Gören Otel’de 11 Ocak tarihinde bir araya gelen akademisyenler, AKP iktidarı ve sarayın Kürdistan il ve ilçeleri üzerinde uyguladığı ablukalara karşı “Bu suça ortak olmuyoruz” başlıklı metin yayınladı. Savaşa karşı barış taleplerini “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyle açıklayan çok sayıda akademisyen, kalıcı barış için çözüm yollarının kurulmasını, hükümetin Kürt siyasi iradesinin taleplerini içeren bir yol haritasını oluşturmasını, müzakere görüşmelerinde topumun geniş kesimlerinde bağımsız gözlemcilerin bulunmasını, derhal Kürdistan’da uygulanan şiddete son verilmesini istedi. Açıklamanın ardından yüzlerce akademisyen de “Bu suça ortak olmuyoruz” bildirisine imza attı.

Akademisyenler alternatif açılış dersi ile başlıyor

Savaşa karşı barış isteyen akademisyenler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından “karanlık” sözüyle suçlandı ve birçoğu üniversitelerden atıldı. 15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile binlerce akademisyen ve öğretmen görevden alındı. Bu kapsamda Kocaeli Üniversitesi’nde de barış bildirisine imza atan 19 akademisyenin görevine son verildi. AKP’nin tüm baskı politikalarına karşı geri adım atmayan akademisyenler, şimdi kendi alternatif akademilerini açıyor. KOÜ’de ihraç edilen 19 akademisyen ilk iş olarak 2016-2017 eğitim-öğretim yılına “Alternatif Açılış” dersiyle başlayacak. 28 Eylül Çarşamba günü Kocaeli İzmit’te bulunan Sabancı Kültür Merkezi’nde başlayacak olan alternatif dersine çeşitli illerden akademisyenlerin yanı sıra öğrenciler, sendika ve odaların temsilcilerinin de katılması bekleniyor.

Alternatif akademide yer alacak akademisyenlerin isimleri şu şekilde: “Ar. Gör. Adem Yeşilyurt, Doç. Dr. Aynur Özuğurlu, Doç. Dr. Burcu Yakut Çakar, Yrd. Do. Dr. Derya Keskin, Doç. Dr. Gül Köksal, Doç. Dr. Güven Bakırezer, Doç. Dr. Hakan Koçak, Doç. Dr. Hülya Kendir, Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu, Prof. Dr. Mehmet Cengiz Erçin, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Rauf Kesici, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ruhi Demiray, Prof. Dr. Nilay Etiler, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Doç. Dr. Özlem Özkan, Prof. Dr. Ümit Biçer, Prof. Dr. Veli Deniz, Doç. Dr. Yücel Demirer, Prof. Dr. Zelal Ekinci.”

Konuyla ilgili akademisyen Nilay Etiler, JINHA’ya konuştu.

‘Akademi toplum için bilim yapan ilkelere sahip olacak’

28 Eylül tarihinde akademi açarak alternatif açılış dersine başlayacaklarını dile getiren Nilay, “Türkiye’nin birçok yerinden akademisyen arkadaşlarımız bize desteğe gelecekler, onun dışında emek ve meslek örgütlerinin başkanlarını, yöneticilerini davet ettik. Kurulacak akademi toplum için bilim yapan ilkelere sahip olacak. Başlangıç olarak haftalık seminerlerle başlıyoruz daha sonra kapsamı genişleyecek. Araştırmalar, raporlar yayınlayacağımız bir çalışma yürütmeyi düşünüyoruz” dedi.

‘Eleştiriyle gelişen bir temel ilkeyle akademimizi yürüteceğiz’

12 Eylül 1980 Darbesi’ni hatırlatan Nilay, “Darbeden sonra birçok alanda yara aldık. Bunların başında üniversiteler ve eğitim sistemi geliyor. Aslında bizlerinde üniversitede ‘makbul olmayan’ akademisyen olmamızın temel gerekçesi de sistemle bütünleşmememiz. Üniversitede özellikle küreselleşme döneminden sonra neoliberal politikalarla birlikte aslında sermayeye hizmet eden pek çok mekanizma var. Bizler toplum için çalışmalarımızı yürüttük. Ben halk sağlığı uzmanıyım, sanayi tesislerinin insan sağlığı üzerine olan etkilerini gördüğümüz zaman korkusuzca bunları söyledik, zaten bu yüzden makbul değiliz. Bizim temel ilkemiz toplum yararına, eleştirel bir düşünceye sahip ve dolayısıyla sistemi de eleştiren ve eleştiriyle gelişen bir temel ilkeyle akademimizi yürüteceğiz” şeklinde konuştu.

‘Üniversite ve akademi dört duvar arasında değil’

Kurulacak akademiye öğrencileri davet eden Nilay, “Çünkü belirlenmiş müfredatların dışında daha farklı bir bakış açısı kazanabilmeleri için onların bizim seminer ve çalışmalarımıza katılmalarını isteriz. Tüm akademisyen arkadaşlarımıza bu ilkeler çerçevesinde kapımız açık. Üniversitenin ve akademinin 4 duvar arasında olmadığı, toplumun her kesimine hitap eden bir yer olması için de Kocaeli halkına akademimizin kapısı açık olacak” diyerek, kurulacak akademiye sahiplenme çağrısında bulundu.

http://jinhaber.link/TUM-HABERLER/content/view/64145