Silvan ve G20 eyleminde JINHA muhabirleri gözaltına alındı

JINHA 

15 Kasım 2015 

İSTANBUL – Silvan direnişine destek ve G20 zirvesini protesto etmek için Alman ve İngiliz konsoloslukları önünde eylem yapıldı. Eylemi sırasında İngiliz Konsolosluğu önünde haber takibi yapan JINHA muhabirleri Öykü Dilara Keskin ve Ceren Karlıdağ’ın da aralarında bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. 

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri, Silvan’da 12 gündür süren direnişine destek vermek ve G20 zirvesini protesto etmek için Alman ve İngiliz konsoloslukları önünde eylem yaptı. Alman Konsolosluğu önünde “G-20 katliam planlarını direnenler bozacak” pankartı açan eylemciler Ortadoğu’yu kan gölüne çevirdikleri için konsolosluk binasına kırmızı boyalı yumurtalar attı. 

İngiliz Konsolosluğu önünde pankart açan 6 eylemci ise darp edilerek gözaltına alındı. Bu sırada haber takibi yapan JINHA muhabirleri Öykü Dilara Keskin ve Ceren Karlıdağ’ın da gözaltına alındı. Ceren ve Dilara ile 6 eylemci Karaköy Polis Karakolu’na götürüldü. Karakolda bir süre bekletilen gazeteciler daha sonra adli tıp muayenesi için hastaneye sevk edildi. 

Gözaltına alınan SGDF ve ESP üyelerinin isimleri şöyle: Anıl Kaplan, Halit Kaya, Maksut Toprak, Emre Demirel, Can Papila, Sinan Aktaş. 

http://jinha.com.tr/TUM-HABERLER/content/view/36195