Silopi'de ev kapıları polis ve asker tarafından tek tek kırılıyor

PicsArt_12-16-12.13.40

Sokağa çıkma yasağı uygulanan Silopi’de sabah saatlerinden itibaren asker ve polis saldırıları yoğunlaştı. HDP milletvekili Ferhat Encü’nün de olduğu bina da dahil evlerin kapıları özel timler tarafından tek tek kırılmaya başlandı.

Sokağa çıkma yasağı uygulanan Şırnak’ın Silopi ilçesinde sabah saatlerinden itibaren asker ve polis saldırıları yoğunlaştı. Günlerdir askeri sevkıyat yapılan ilçeler arasında yer alan Silopi’de sabah saatlerinde çatışmalar yoğunlaştı. Silopi Devlet Hastanesi binasının tamamen askerler ve polislerin karargahı haline geldiği bildirildi.

İlçeden çok şiddetli çatışma sesleri gelirken, tanklarla mahalle içine top atış yapılmaya başlandı. İlçe semalarında dumanlar yükselmeye başladı, şiddetli patlamalar yaşandı.

silopide-ev-kapilari-tek-tek-kiriliyor-YASAKHABER

İlçede yaşananlar, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun iki gün önce “Bütün o ilçeler gerekirse ev ev terör unsurlarından temizlenecek” diyerek sinyalini verdiği askeri operasyonun startı olarak yorumlandı.

HDP Genel Merkezi, Şırnak, Mardin ve Diyarbakır’da sokağa çıkma yasakları ile saldırılar yaşanan ilçelerde incelemelerde bulunmak üzere üç ayrı heyet oluşturdu.

Şırnak heyetinde yer alan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, “Bize gelen haberler ve fotoğraflar askerlerin kent içinde olduğu ve gece boyu patlama seslerinin duyulduğu. Vatandaşlar bunların top atışları olduğunu söylüyor ama tabi olayların kapsamı, çapı nedir şu anda tam olarak bilemiyoruz. Gidip kendimiz inceleyeceğiz” diye belirtti.

ENCÜ’NÜN EVİNİN KAPISI DA KIRILDI

IMG_20151216_120945

HDP milletvekili Ferhat Encü, twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda ilçedeki çatışmaların arttığını vurgularken, askerlerin mahallelere girmek için harekete geçtiğini yazdı. Encü, kendisinin de bulunduğu binanın kuşatmaya alındığına dikkat çekerken, “Şu anda bulunduğumuz evin kapısını kırıyorlar. Zorla girecekler içeri.. İçinde olduğum binanın kapısını kırmaya çalışıyorlar. Can güvenliğimiz yok” mesajı paylaştı.

Encü’nün periscope üzerinden yaptığı canlı yayında, özel teçhizatlı askerlerin tek tek binalara girerek, ev kapılarını koçbaşları ile kırıyor ve evlerde aramalar gerçekleştirdiği görülüyor

MAHALLELERDE HALK DİRENİŞİ SÜRÜYOR

Sıkıyönetim uygulamalarının devreye konulduğu Silopi’de gece boyunca saldırılarını sürdüren asker ve özel timler Yenişehir Mahallesi’ne girmeye çalışırken, halk barikat başında mahallesini korumayı sürdürüyor. Askerlerin ilçeye elektrik dağıtan trafoları da patlattığı belirtildi.

Kaynak : Yasak Haber 

 

 

barisicinaktivite@gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *