Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Şiddete karşı şiarları ‘25Kasım25Kadın’

25 Kasım yaklaşırken, kadınlar, her yerde düzenleyecekleri etkinliklerin hazırlıklarını sürdürüyor. SKM, ‘Şiddete, krize karşı isyandayız’ çalışmasını şiddet gören kadınlara atfetti

97

25 Kasım yaklaşırken, kadınlar, her yerde düzenleyecekleri etkinliklerin hazırlıklarını sürdürüyor. SKM, ‘Şiddete, krize karşı isyandayız’ çalışmasını şiddet gören kadınlara atfetti

Necla Demir/İstanbul-MA

Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), “25Kasım25Kadın” şiarıyla başlattıkları çalışma kapsamında katledilen ve özsavunmasını alan 25 kadınla ilgili anma ve ziyaret etkinlikleri düzenleyecek. Bu kapsamda 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’ne doğru giderken “25Kasım25Kadın” mottosuyla çalışmalarını yürütecek olan SKM’liler, aynı zamanda stant çalışmaları, sticker, stencil, anket, bildiri ve bülten dağıtımı gibi etkinliklerle kadınlarla doğrudan ilişkiye geçecek. SKM’liler, bu çalışmayla her kadında şiddet konusunda farkındalık yaratmayı ve hakları konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyor. SKM İstanbul Sözcüsü Ezgi Bahçeci, çalışmalarının içeriği hakkında konuştu.

Kriz şiddet olarak dönüyor

25 Kasım’a doğru giderken her yıl takvimsel olarak kadın örgütlerinin ciddi bir çalışma içerisine girdiğini söyleyen Bahçeci, “Biz de bu yıl, özgün olarak hem kadına dönük şiddetle ilgili hem de içinden geçtiğimiz ekonomik kriz durumunun kadınlara yansımasına dair bir çalışma başlattık. Sonuçta, kriz kadınlara hem ekonomik hem de psikolojik ve fiziksel şiddet olarak yansıyor. İşyerlerinden ilk çıkarılanlar kadınlar oluyor. Sigortasız en çok çalıştırılan ve evin geçiminden sorumlu olan, psikolojik yükünü taşıyan da kadınlar oluyor. Bununla birlikte 25 Kasım’la da bu çalışmayı birleştirmek istedik. Biz, hem şiddete hem de ekonomik kriz ve yansımalarına karşı isyanda olduğumuzu belirtiyor ve aynı zamanda özsavunmamızı büyütüyoruz” dedi.

Anket yapacaklar

“25Kasım25Kadın” gibi sembolik bir çalışma yaptıklarını kaydeden Bahçeci, şöyle devam etti: “Bu kapsamda katledilen ve özsavunmasını alan 25 kadınla ilgili anma ve ziyaret etkinlikleri düzenleyeceğiz. Türkiye ve Kürdistan’da toplam 25 kadın, İstanbul özelinde ise 15 kadının katledildiği yerlere giderek karanfil bırakıp açıklama yapacağız. Erkek devlet şiddetine maruz kalan kadınlara dikkat çekmek istiyoruz. Ulaşabiliyorsak ailelerini ziyaret edeceğiz. Özsavunmasını aldığı için cezaevine konulan kadınlara da kart atma şeklinde bir çalışmamız var. Bunun dışında hem kriz hem de şiddetle ilgili anket çalışmamız olacak.” OHAL süreci boyunca sistematik olarak devletin kadına dönük politikalarına tanıklık ettiklerini ifade eden Bahçeci, “Her zaman saldırgan ve kadınların haklarını gasp etmeye dönük bir politika izleniyor. Çeşitli biçimlerde hayatın her alanında farkında olduğumuz ya da olmadığımız biçimlerde kadınlara dönük bir saldırı söz konusu. Bu, kadını hiçleştirmektir. Yasa ve uygulamalarıyla, çeşitli söylemleriyle de saldırıyı desteklemeye ve toplumun bir davranış biçimi haline getirmeye çalışıyorlar. Cezalarla bunu görüyoruz. Örneğin; Namme, çok açık meşru müdafaa uygulamasına rağmen 15 yıl hapis istemiyle yargılandı” dedi. Devletin mahkemelerle kadınlara, “Hayatınıza ne tür saldırı olursa olsun özsavunma pratiğinize karşı sizi cezalandırmaya devam edeceğiz. Bizim dayattığımız makbul kadın olmak zorundasınız ve her türlü direnişinize karşı biz de devlet olarak bunun karşısında bir set çekiyoruz” mesajı verdiğini belirten Bahçeci, “Ama biz kadınlar daha örgütlü bir mücadeleyi büyütmek zorundayız. Çünkü en nihayetinde erkek egemen bir sistem var ve sürekli kapitalizm ile birlikte kendini üreten hayatın her alanına bunu yaymaya çalışan bir durum var” dedi.

Alanlara çağrı 25

Kasım’da Taksim’de olma çağrısında bulunan Bahçeci, “Tüm kadınlar o gün orada olmalı. Çünkü sadece en yakınımızdan gelen fiziksel şiddet değil, hayatımıza dönük her alanda karşı karşıya kaldığımız bir şiddet sarmalı söz konusu. Biz kadınlar da bir arada olmalı ve buna karşı örgütlü mücadeleyi yükseltmeliyiz. Tüm kadınları 25 Kasım’da alanlarda olmaya çağırıyoruz. Birbirimizden güç alarak, kadın mücadelesini büyüterek o gün alanlarda olalım” diye konuştu.

Start Hasankeyf’ten verilecek

Batman’da DBP, HDP, TJA, DTK’li kadınlar, gerçekleştirdiği toplantıyla yerel seçim ve 25 Kasım’ın startını verdi. Toplantıda; atanan kayyumlar ile kadın iradesinin yok edilmeye çalışıldığına dikkat çeken kadınlar, 25 Kasım’ı yerel seçim çalışmaları kapsamında ele alacaklarını belirtti. Batman’da TJA öncülüğünde 25 Kasım etkinlikleri kapsamında 18 Kasım’da Hasankeyf’te yürüyüş yapacak kadınlar, yürüyüşle birlikte 25 Kasım çalışmalarının duyurusunu yapacak. Kadınlar, yerel seçimlerde ise bitirilmek istenen kadın iradesine karşı mücadeleyi sürdüreceklerini ifade ederek, tüm kadınları yerel seçimlerde aktif çalışmaya davet etti. Toplantıda konuşan TJA aktivisti Zozan Şimşek, etkinliklere Hasankeyf’te start verilme nedenini, “Yıkılmak istenen tarihe kadınların sahip çıktığını göstermek için etkinliklerin startını burada veriyoruz” sözleriyle açıkladı. Yerel seçimlere de dikkat çeken Şimşek, “Kayyumlara, onları bu coğrafyadan söküp atarak cevap vereceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Yen Yaşam Gazetesi