Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Şerafettin Elçi Havalimanı’na helikopter pisti ve İHA üssü!

Cizre-İdil karayolunda bulunan ve aynı zamanda askeri sevkıyatlar için kullanılan Şerafettin Elçi Havalimanı’nda, askeri helikopter pistinin yanı sıra İHA üssü kuruldu.

343

Şırnak’ın Cizre-İdil ilçeleri karayolu üzerinde 26 Temmuz 2013 tarihinde açılışı gerçekleştirilen ve Kürt siyasetçi Şerafettin Elçi’nin isminin verildiği havalimanı, adım adım askeri havalimanına dönüştürülüyor.

Cizre-İdil karayolunda bulunan ve aynı zamanda askeri sevkıyatlar için kullanılan Şerafettin Elçi Havalimanı’nda, askeri helikopter pistinin yanı sıra İHA üssü kuruldu.

Şırnak’ın Cizre-İdil ilçeleri karayolu üzerinde 26 Temmuz 2013 tarihinde açılışı gerçekleştirilen ve Kürt siyasetçi Şerafettin Elçi’nin isminin verildiği havalimanı, adım adım askeri havalimanına dönüştürülüyor. Havalimanının yanında bulunan alandan Sırtköy beldesine kadar uzanan arazi üzerinde geçtiğimiz yılın Nisan ayında başlatılan inşaat ve kazı çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Yoğun askeri önlemler altında gerçekleşen inşaat çalışmalarının ardından havalimanın etrafı tamamen beton bloklarla çevrildi.

Askeri ve mühimmat sevkıyatı yapılıyor

Özel güvenlik personelinin yanı sıra çok sayıda asker ve polis tarafından güvenliği sağlanan havalimanında bitme aşamasına gelen çalışmaların sonunda ayrıca bölgedeki askeri operasyonlarda kullanılan helikopterler için ayrı pist yapıldı. Bazı sığınakların inşasının da yapıldığı öğrenilen havalimanında, İnsansız Hava Araçları (İHA) için de üs kuruldu. Van, Batman ve Elazığ’ın ardından Şırnak’ta da kurulan üssün kısa bir süre önce faaliyete geçtiği öğrenildi.

Özellikle sokağa çıkma yasakları sırasında yoğun bir şekilde kullanılan havalimanında yine operasyonlarda kullanılmak üzere sık sık kargo uçakları ile asker ve mühimmat sevkiyatı gerçekleşiyor.

Bir süre önce de söz konusu çalışmalar hakkında konuşan yerel kaynaklar, havalimanın askeri uçuşlara açık hale getirilmek için uçuş pistinin yapıldığını iddia etmişti.