Sanat bir parçası olmalı yaşamın!

PicsArt_1450891663803

23/12/2015

Meral Geylani

Son günlerde Cizre’de, Silopi’de , Amed’de ve Silopi’de Okullarda Kara tahtaların veya duvarların önünde yazılım yapan JÖH*’lerin fotoğrafları paylaşılıyor.

Kimi kara tahtaya beyaz tebeşirle  ” ışid biziz biz JÖH” yazısı yazmış ve ay yıldız çizmiş. Bir diğeri “Eğitim sırası bizde, JÖH” ve diğeride ” Zulüm Kapına dayanırsa , ya istiklal ya ölüm ” yazmış. Duvarlarada aynı şekilde “Kurdun dişine kan deydi” gibi ırkçı söylemler ile hiç estetiği olmayan yazılamalar yaptıkları duvarların ve karatahtaların önünde yüzleri kapalı olarak poz veriyorlar.

Bildiğim kadarı ile günümüzde resim ve müzik dersleri ilkokuldan itibaren önemsizleştiriliyor. Resim dersleri küçük yaştan itibaren  çocuklara boyama kitapları verilerek komplekslere sahip olmalarına neden olunmaktadır. Çocuklar resim çalışmalarında yanlış şekilde yönlendirilmekte ve resim çalışmalarından uzaklaşmalarına neden olunmaktadır.

Resim, müzik kişinin yaşamının bir parçası olduğu taktirde sağlıklı bir ruh sağlığına sahip olabilir. Resim ve sanat dersleri kişinin gözlem yapmasını sağlar. Duyuları sağlıklı olan bireyler sağlıklı toplumları oluştururlar. Estetik  duyumuzun zayıf olmasının nedeni resim ve müziğin yaşamımızda yeterince olmamasındandır.

Alternatif eğitim sistemlerinden olan Waldorf /Steiner eğitim sisteminde müzik , resim, elişi ve tiyatro eğitimin büyük bir parçasını kaplamaktadır. Waldorf eğitimini tamamlayanlar genelde  sanat ve yaratıcılığın olduğu alanlarda çalışmakta ve insanlık yararına olan buluş ve çalışma alanlarında yer almaktadırlar.  Fotoğrafta paylaştığım gibi Waldorf eğitiminde karatahta bir öğretmen için çok önemlidir ve öğrencinin estetik ve güzellik duyularını geliştirme açısından büyük yer tutar. Waldorf eğitiminde daha anaokulundan itibaren çocukların bir çok alanda empati  geliştirmesi bir çok farklı şekilde yapılmaktadır. En önemlisi bizler yetişkin olarak çocuklara sadece sözlerimiz ile değil tavrımız ve düşüncelerimiz ile de örnek olmaktayız.

Bir kişiyi o karatahtalara faşizan yazılar yazan JÖH olmasına ne itebilir?  Yaratıcılığın tadına varmamış bir birey emir altında çalışır ve kendine  söyleneni yapar. Artık emir altında çalışıyorsan, özellikle militarizm alanında kişisel duyuların önemi yoktur. Hiç bir zaman sorgulamaz ve kendi düşüncesi  doğrultusunda bir davranışta bulunamaz. Bulunsa da yukarıdaki kara tahta örnekleri gibi amatörce olur.

Sanat, resim ,tiyatro müzik bulunduğumuz topraklarda öğretim alanında, yaşamımızda yerini alırsa militarizm’in bugünkü kadar besleneceğini sanmıyorum. Kendi çocukluğumdan beri gözlemlediğim eğitim ve öğretim sistemimizin askeri bir eğitime benzediğidir. Sorgunun ve özgür düşüncenin olduğu öğretim modellerinin ülkemizde devletçe desteklenmemesinin nedeni de gelecekte sorgulamayan pasif bireyler yetiştirmek içindir. Anne , baba, dede, teyze, hala ve de eğitimcilere düşen biz bulunduğumuz noktada çocuklarımıza okullarda verilenlerden memnunmuyuz diye sorgulamamız gerekmektedir.

Gelecekte duyarlı , hassas , herkese ve herşeye empati besleyen bireyler için yaşamlarımızı farklılaştırmalı sanata ve doğaya dönmeliyiz ( her halkın eşit şartlarda yaşadığını varsayarak) diyorum…

Karatahtalara güzelliklerin çizilmesi dileği ile ….

__________________________________________________________________________

Aşağıdaki linklerden Alternatif eğitimler konusunda bilgi edinebilirsiniz

Eğitim Sanatı Dostları    ;    http://www.egitimsanatidostlari.org

Bir Başka Okul Mümkün;   http://www.baskabirokulmumkun.net/alternatif-egitim/

Alternatif Okullar            :   http://www.alternatifokullar.com/tag/egitim-sanati-dostlari-dernegi/

 

*Jandarma Özel Harekat