Roboski’nin Hesabını İstiyoruz

ANKARA – DİHA
Roboski Katliamı’nın 500. günü geride kalmasına rağmen hala vur emrini kimin verdiği ortaya çıkarılmadı. Roboskili aileler katliamın yapıldığı yere giderek karanfil bıraktı. Her yerde katliamcılara lanet yağdı.

KATLEDİLENLERİN EŞYALARI HALA ORADA

Katliamın gerçekleştirildiği Federal Kürdistan Bölgesi sınırındaki 15 numaralı sınır taşına gelen aileler, katliamda yitirdikleri çocuklarından geriye kalan bazı eşyaları bulmaları üzerine duygulu anlar yaşadı. Aileler katliamın bir an önce aydılatılmasını istedi.

SORUYORUZ SORACAĞIZ: EMRİ KİM VERDİ

Katliamın peşini bırakmayacağız diyen BDP, ‘Roboskililere hava saldırısının kimin emriyle uygulandığı, kime karşı hukuki yaptırım gerekeceği soruları yanıtsız ortadadır. Soruyoruz, soracağız ve açığa çıkartacağız: Vur emrini kim verdi?’ diye sordu.

500. gün adalet yok

Şirnex’in Qilaban (Uludere) ilçesinin Roboski köyünde TSK bombardımanı sonucu yaşamını yitiren 34 kişi için birçok açıklama yapılırken, katliamda yakınlarını kaybeden aileler sınıra yürüyerek, karanfil bıraktı.

Aileler, bombardımanda katledilen çocuklarının fotoğraflarıyla katliamın yapıldığı Federal Kürdistan Bölgesi sınırındaki 15 numaralı sınır taşına kadar yürüyüş yaptı. Katliam bölgesine ulaşan aileler burada karanfil bırakırken, katliamda yitirdikleri çocuklarından geriye kalan bazı eşyaları bulmaları üzerine duygulu anlar yaşadı. Burada aileler Kürtçe ağıtlar yakarken, sınır bölgesinin yüksek tepelerine kobra tipi helikopterlerle asker indirildi. Helikopterlerin alçak uçuş yapmasına tepki gösteren aileler, askeri hareketliliğe tepki göstererek uzun süre bölgeden ayrılmadı.

Vur emrini kim verdi?

Roboski katliamının 500. günü nedeniyle açıklama yapan BDP de, devletiyle, yargısıyla ve medyasıyla her kesimin katliamın üzerini örtmeye çalıştığına vurgu yaparak, “Vur emrini kim verdi” sorusunu sormaya devam edeceklerini belirtti. Katliam kurbanlarını 500. gününde bir kez daha andıklarını kaydeden BDP açıklaması şöyle: “Aradan geçen 500 günde TC devleti hiçbir şey yapmamıştır. Roboskililere hava saldırısının kimin emriyle uygulandığı, kime karşı hukuki yaptırım gerekeceği soruları yanıtsız ortadadır. Soruyoruz, soracağız ve açığa çıkartacağız: Vur emrini kim verdi? Tek istenilen adaletin yerini bulması, sorumluların toplum ve tarih önünde hesap vermesidir” denildi. ŞIRNEX

Sorumlular yargılansın

Roboski katliamının 500’üncü gününde Roboskililerin adalet arayışının yantısız kaldığını dile getiren MAZLUMDER Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Cihan Ülsen de yaptığı basın açıklamasında, “Yapılması gereken gerçeklerin bir an evvel gün yüzüne çıkarılması ve sorumlularının acilen yargılanmasıdır” dedi. Ülsen, “Roboski katliamı Enfal operasyonu, Halepçe katliamı, Dersim, Zilan ve 90’lı yıllardaki faili meçhuller gibi, Kürt meselesini ‘terör ve şiddet’ sorunu olarak algılayan devlet aklının utanç veren katliamlarından sadece bir tanesidir” diyerek, “500’üncü gününde hala operasyon kazası denilerek üstü örtülmeye çalışılan, faili devlet olan bu katliamda hükümet neden hala sessiz?” diye sordu.

Unutmayacağız

İHD ve HDK üyeleri de Roboksi katliamının 500’üncü günü nedeniyle Adana İnönü Parkı’nda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. “500. gün Roboski ve tüm katliamlar açığa çıkarılsın, karanlık tarih aydınlatılsın” pankartının taşındığı açıklamaya, BDP PM üyeleri Diyadin Fırat ve İbrahim Yakut, BDP Adana İl Başkanı Uğur Bayrak, il ve ilçe yöneticileri, Barış Anneleri İnisiyatifi aktivistleri ile KESK yöneticileri de katıldı. Grup adına açıklama yapan HDK Adana İl Yürütme Kurulu Sözcüsü Güven Boğa, Roboski katliamının üzerinden 500 gün geçtiğini hatırlatarak, katliamın hükümetin verdiği emirle gerçekleştiğinin altını çizdi. Aradan 500 gün geçmesine rağmen hala hiçbir adımın atılmadığına ve hükümetin sessiz kaldığına dikkat çeken Boğa, “AKP, bundan kaçamayacağını bilmeli, tarih ve tüm insanlığın vicdanında mahkum olanları korumaktan vazgeçmeli. Daha fazla gecikmeden sorumluları açıklayıp, yargılama mekanizmalarını harekete geçirmelidir. Her ulustan, her inanç ve kültürden Türkiye halkları Roboski katliamının takipçisi olacak ve hesap sorulmadan peşini bırakmayacaktır” dedi.