Roboski’nin günahını üstünden atmaya çalışıyor

Kaynak : Diha 

Roboski katliamının 238. haftasında çocuklarının mezarı başında bir araya gelen aileler, Cumhurbaşkanı’nın darbe girişimi karşısında Roboski’nin günahını üstünden atmaya çalıştığına dikkat çekti.

Şirnex’ın Qilaban (Uludere) ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçaklarının bombardımanı ile katledilen 34 yurttaşın aileleri, katliamın 238’inci haftasında çocuklarının mezarı başında bir araya gelerek adalet taleplerini yineledi. “Roboski için adalet için failler yargılansın” pankartının taşındığı açıklamada konuşan Roboski-Der Başkanı Veli Encü, Roboski katliamının yeni bir döneminde başlangıcı olduğuna dikkat çekerek, “Roboski ile Türkiye’de yeni bir militarist süreç başlamış ve en nihayetinde darbe girişimi ile neticelenmiştir” dedi.Encü, ülkeyi yaşanan darbe sürecine götüren etmenin, ulusal Kürt muhalefet dinamiğinin güçlenmesi ve Türkiye muhalefet dinamiği ile buluşması korkusu olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı’nın darbe girişimi karşısında Roboski’nin günahını üstünden atmaya çalıştığına dikkat çeken Encü, “Kürt kentlerinde katliam yapan, Kürtlerin evlerini yıkan, sivilleri bodrum katlarında diri diri yakan bu iktidarı hiçbir şey aklayamaz, bütün devlet gücünü elinde bulunduran bu iktidar Roboski dâhil bütün bu katliamların birincil faili ve suçlusudur” ifadelerinde bulundu.

‘Darbeden tek çıkış, demokrasi, barış ve adalettir’

Yargılanmayan, sorgulanmayan her güvenlik görevlisinin herkes için tehdit olduğuna dikkat çeken Encü, “Bu barbarlığın ve gözü dönmüşlüğün tek sebebi bu güvenlik güçlerinin daha önce Roboski de ve Kürt kentlerinde bu suçlarını aynısını işlemeleri ve buna rağmen hiçbir zaman yargılanmayıp aksine kahraman ilan edilmeleridir” şeklinde konuştu. Darbeden tek çıkışın demokrasi, barış, uzlaşı, çoğulculuk ve adaletin tesisi olduğuna işaret eden Encü, “Bizim burada haftalardır sürdürdüğümüz adalet nöbeti Roboski nezdinde uygulanan mikro darbeye direnişimizdir. Roboski’de akrabalarını kaybeden köylülerin bugüne kadar ki duruşları, mücadeleden bir nebze olsun ödün vermemiş olması Türkiye halklarının ve militarist darbeye karşı direndiğini söyleyen sivil iktidarın asıl gurur duyması ve destek vermesi gereken tek olaydır” diye konuştu.

 

****    ****     ****

PERŞEMBE DEĞERLENDİRMELERİ HAFTALIK BASIN ÇIKLAMASI(238.HAFTA)

Halkımıza ve Kamuoyuna

28 aralık 2011 Türkiye tarihinin dönüm noktalarından biridir. Emir komuta zinciri içerisinde devletin en üst mercilerinin izin ve onayı ile kim oldukları tespit edilmiş olmasına rağmen Roboski’de çoğunluğu çocuk 34 yakınımızın katledilmiş olması aynı zamanda yeni bir döneminde başlangıcıdır. Sivil bir hareketin, halkın oyu ile başa gelmiş bir iktidarın süreç içerisinde militarist bir zemine nasıl kaydığının ve bu zemine kaydıktan sonra ne kadar zalimleşebildiğinin resmidir Roboski. Defaten burada yakınlarımızın mezarı başında deklere ettiğimiz üzere Roboski ile Türkiye’de yeni bir militarist süreç başlamış ve en nihayetinde darbe girişimi ile neticelenmiştir.

Tarih boyunca bütün darbe süreçlerini başlatan mekanizmalar, yargılanmayan, sorgulanmayan, suç işleme serbestisi olan, hukuku askıya alan, cezayı ortadan kaldıran bir süreçle başlar. Sınıflı Toplumlar da darbe süreçlerinin ortaya çıkmasının temel iki nedenleri vardır.Birinci temel neden egemenler arası çelişki tolere edilemeyecek düzeye ulaşmasından dolayıdır. İkinci temel nedeni ise toplumsal muhalefet dinamiği hükümetin yönetme yeteneğini aşacak düzeye gelmesinden kaynaklanır. Türkiye’de darbe sürecinin ilk nedenin varlığı sürekli olsada, bugün yaşanan darbe sürecine götüren etmenler ikinci seçenek yani Ulusal Kürt muhalefet dinamiğinin tarihte hiç görülmeyecek şekilde güçlenmesi ve Türkiye muhalefet dinamiği ile buluşması korkusudur.

Türkiye’de darbe karşıtı açıklamalar ve bunun için gösterdiği çabalar ile iktidar olan AKP hukümeti gücü ele geçirdikten sonra yerleşik olan Kürt fobisi- yükselen ve Türkiye muhalefeti ile buluşan Kürt halkının muhalefet dinamiği ve nukseden iktidar hastalığı yüzünden antidemokratik ilişkilere yönelerek içeride bugün ki darbe sürecine zemin oluşturacak savaşın startını vermiştir.

Roboski’de vatandaşlarını bombaladığı yetmiyormuş gibi‘her kürtaj bir Uludere’dir’ diyip TSK ye teşekkür eden Erdoğan, bugün darbe girişimi karşısında Roboski’nin günahını üstünden atmaya çalışmaktadır. Kürt kentlerinde katliam yapan, Kürtlerin evlerini yıkan, sivilleri bodrum katlarında diri diri yakan bu iktidarı hiçbir şey aklayamaz, bütün devlet gücünü elinde bulunduran bu iktidar Roboski dahil bütün bu katliamların birincil faili ve suçlusudur.

Türkiye şunu bilmelidir ki Fıratın doğusunda yaşanan her hak ihlali güç sahipleri tarafından size doğrultulmuş namlunun bir kurşunla daha doldurulmasıdır. Burada yaşanan ve yargılanmayan sorgulanmayan her güvenlik görevlisinin eylemi sizin de hiçbir zaman güvende olamayacağınızın kanıtıdır. Nitekim 15 Temmuz gecesi aynı savaş uçaklarıyla birçok yer bombalanmış, sokağa çıkan insanların üzerine kurşun yağdırılmış, darbeye karşı çıkan halk taranmıştır. Bu barbarlığın ve gözü dönmüşlüğün tek sebebi bu güvenlik güçlerinin daha önce Roboski de ve kürt kentlerinde bu suçlarını aynısını işlemeleri ve buna rağmen hiçbir zaman yargılanmayıp aksine kahraman ilan edilmeleridir.

Darbe, antidemokratik işlemlerinizle, iktidarın verdiği özgüven sarhoşluğu ile, Kürtlere karşı açtığınız savaş ile gelmiştir. Darbeden çıkışın tek yolu ise demokrasi, barış, uzlaşı, çoğulculuk ve adaletin tesisidir.

Bizim burada haftalardır sürdürdüğümüz adalet nöbeti Roboski nezdinde uygulanan mikro darbeye direnişimizdir. Bugün Kızılay’da, Taksimde, Konya’da ve ülkenin diğer kentlerinde tutulan demokrasi nöbeti ile gurur duyanlar, Roboskinin bu kararlı tutumuna ve yıllardır ısrarla sürdürdükleri adalet nöbetine kulaklarını kapattıkları sürece bu darbe mekaniğinden ve tehdidinden asla kurtulamayacaktır.

Roboski’de akrabalarını kaybeden köylülerin bugüne kadar ki duruşları, mücadeleden bir nebze olsun ödün vermemiş olması Türkiye halklarının ve militarist darbeye karşı direndiğini söyleyen sivil iktidarın asıl gurur duyması ve destek vermesi gereken tek olaydır.

Biz Roboskili aileler her Perşembe günü şehitlikte evlatlarımız için bütün dünyaya haykırarak adalet talep ediyoruz. Ve bu kararlı duruş adalet yerini bulana kadar devam edecektir.