Roboskili aileler verilen sözlerin tutulmasını istiyor

Kaynak : Dihaber

Roboskili aileler, katliamın 258’inci haftasında 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, katliamın aydınlatılacağı yönünde verilen sözlerin tutulmadığı vurgulandı.

Şırnak’ta 28 Aralık 2011’de Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde savaş uçaklarının bombardımanı sonucunda yaşamını yitiren 34 yurttaşın ailelerinin adalet arayışı devam ediyor. Katliamın 258’inci haftasında Roboski Mezarlığı’nda bir araya gelen aileler adına Roboski- Der Başkanı Veli Encu açıklama yaptı. Katliamın üzerinden bin 806 gün geçtiğini kaydeden Encu, hala adaletin yerini bulmadığını kaydetti.

Roboski’nin katliamın üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen faillerin yargılanmadığı, köye yönelik baskıların arttığı ve aileleri temsilen mecliste olan Ferhat Encu’nun tutuklandığı yer olduğunu belirten Encu, “34 yakınımızın hunharca savaş uçakları ile katledilmesinin neredeyse bütün ayrıntıları kamuoyunun bilgisi dahilinde olmasına rağmen işlenen bu insanlık suçu mahkeme salonlarında, Ankara bürokrasisi ve siyaseti sayesinde sümenaltı edilip, görmezden geliniyor. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra hükümetin ağız birliği edip Roboski’yi aydınlatma noktasında inisiyatif alacaklarını beyan etmelerine rağmen hiçbir ilerleme kaydedilmemiş olması işin ucunun nereye vardığını çok açık bir şekilde ortaya koymaktadır” dedi.

Encu, davalarının takipçisi olacaklarını ifade etti.

ALBAYRAK ROBOSKİ DOSYASI AÇILACAK DEMİŞTİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak, 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra yaptığı açıklamada Roboski katliamı dosyasının yeniden açılacağını söylemişti ancak konuyla ilgili o günden sonra Albayrak’tan bir daha herhangi bir açıklama yapılmadı.