Roboski’de Büyük Yasın 500. Günü

TSK’ya ait savaş uçaklarının bombardımanıyla çoğu çocuk 34 köylünün öldürüldüğü Roboskî Katliamı’nın üzerinden tam 500 gün geçti.

Aradan geçen bunca zamanda ne hükümet bir özür diledi, ne katliamın failleri ve emri verenler yargı önüne çıkarıldı. 500 gündür her hafta mezarlıkta bir araya gelen ailelerin yası da adalet arayışı da sürdü.

Hükümet yetkililerinin katliamın ardından yaptığı açıklamalarla acısına acı kattığı Roboskîliler hükümete ve Başbakana öfkeli. Aradan geçen 500 gün boyunca katliamın faillerinin açığa çıkarılması için hiçbir adım atmayan AKP Hükümeti, Mecliste oluşturulan Uludere Komisyonundaki çoğunluğuyla da katliamın üzerini örten bir rapor hazırladı. Kamuoyu vicdanını yaralayan ve Roboskî’ye ilişkin gerçeklerin üzerini örten rapor Roboskîliler için yeni bir acı oldu.

YÜRÜYÜŞ ENGELLENDİ

Roboski katliamında yakınlarını kaybeden aileler, katliamın 500. gününde ellerinde karanfillerle katliamın yapıldığı yere yürümek istedi. Valiliğin izni olmasına rağmen jandarma yürüyüşe müdahale etti.

Sabah saatlerinde köy meydanında toplanan aileler arabalara binerek belli bir noktaya kadar gitti. Ardından katliamın yaşandığı yere yürümeye başlayan aileler Valinin izni olmasına rağmen sınıra bir kilometre kala jandarmanın barikat kurduğunu öğrendi. Jandarmanın barikatına karşı aileler “Kararlıyız, ne olursa olsun sınıra gideceğiz” dedi. Yürüyüşe Şırnak Barosu avukatları da destek verdi.

Taraf’tan REMZİ BUDANCİR’in haberine göre, Roboskili aileler, katliamının 500. günü dolayısıyla 34 kişinin katledildiği sınıra yürüdü. Çocuklarının fotoğraflarını taşıyan aileler, “Katil devlet hesap verecek” sloganıyla yola çıktı. Ailelerin önü sınıra bir kilometre kala jandarma tarafından kesildi. Jandarma geçişe izin vermeyeceğini söyledi. Ancak çocuklarını anmak için yürüyüşe devam etmekte ısrarcı olan aileler, barikatı aşarak sınıra doğru yürüyüşlerini sürdürdü. Bu esnada dağlık araziye dağılan aileler ile jandarma arasında arbede yaşandı.

Kaynak: Evrensel / Taraf