Roboski Aileleri : Adalet talep etmek için burada bir araya gelmeye devam edeceğiz

ROBOSKI AILELERI : DEVLET VE IKTIDAR ŞIDDETINE KARSI ADALET TALEP ETMEK İÇIN BURADA BİR ARAYA GELMEYE DEVAM EDECEGIZ

YANNIS V. / BIA

Robiski Şehitleri mezarlığında Adalet nöbeti için 345 . kez bir araya gelen Roboski aileleri “Biz, Adalet arayışının, bir arada ve barış içerisinde yaşamanın tarafıyız. Ve haftanın her perşembe günü Roboski Katliamı’nı gündemde tutmak, devlet ve iktidar şiddetine karşı adalet talep etmek için burada olmaya, bir araya gelmeye devam edeceğiz” Dedi.

Roboski mezarlığında bir araya gelen ailelerin Adalet nöbetinde yaptıkları değerlendirnenin tam metni aşağıda: Metni Roboski aileleri adına Veli Encu okudu…

…………………………….. .

“Roboski’de çoğu çocuk 34 yakınımızın katledilişinin üzerinden 345 hafta geçti. Bugün katliamın 2415. günü.

Ülkenin Doğusu’yla Batısını Kürdü ile Türkü,Alevisi ile Sünisini adalet ve eşitlikle birleştirmeyi değil, nefret politikalarıyla ayırmayı hedefleyenler,hiç şüphe yok ki Roboski de bizlere yaşatılan baskı ve adaletsizliklerden,ayrımcı ve ötekileştirici yaklaşımlardan payları olmasın.345 haftadır devleti yönetenlere soruyoruz.Bombalarla katledilen 34 yakınımız Kürt oldukları için mi failleri yargılanmıyor.her saniyesi devletin kayıtların da olan bu katliamın belli olan faillerinden neden kimse cezalandırılmadı.Bizim bu yaşadığımız hukuksuzluğun ve adaletsizliğin tek bir açıklaması var bu ülkede hukuk ve adalet yaşadığımız bu coğrafya da farklı işlemekte.

Bizler katliamın faillerinin yargılanmasını beklerken mahkemelere çağrılıyor sırf adalet istiyoruz diye sanık sandalyesine oturtuluyoruz.Bizleri yargılayıp cezalandıran, günümüzün “tek kişi” iradesine bağlı hukuk,345 haftadır 34 yakınımızın faillerini neden cezalandırmıyor.Tam aksine cezasızlığın devamlılığı uygulanıyor ve bu yetmezmiş gibi yasal düzenleme dahi yapılıyor.Tüm bunlar ülkenin demokrasisine vurulan bir baltadır. Adalet yok, demokrasi yok, hak ihlalleri almış yürümüş, OHAL rutine bağlamış, hukuk rafta.
Unutulmamalıdır ki bugün içinde bulunduğumuz ekonomik sorunların başını bunlar çekiyor.

Tekrar tekrar ifadeyoruz hakları gasp edilen ve belirsizliğe terk edilen tüm insanlar ve insanlık için, ADALET ve adaletin yanında BARIŞ da istiyoruz. Ve tüm bu olmazsa olmaz istekler adına, toplumsal uzlaşınının yollarını bulmak için mücadeleye devam edeceğiz.

Biz, Adalet arayışının, bir arada ve barış içerisinde yaşamanın tarafıyız. Ve haftanın her perşembe günü Roboski Katliamı’nı gündemde tutmak, devlet ve iktidar şiddetine karşı adalet talep etmek için burada olmaya, bir araya gelmeye devam edeceğiz”