Roboski katliamının kısa hukuk geçmişi

PicsArt_05-19-09.11.48

Kaynak : Diha

TSK’ye ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 sivil yurttaşın katledildiği Roboski katliamına ilişkin 5 Ocak 2012’de açılan soruşturma, son olarak 16 Şubat’ta AYM’de ret edilmesi ile AİHM’e taşınıyor. Türkiye’de adalet ve hukuk mekanizmasının AYM’nin ret kararı ile birlikte Roboski için son bulduğunu ifade eden Roboski-Der Başkanı Veli Encü, “Roboski için hukuk süreci yeni başlıyor. Roboski katliamının faillerinin en ağır cezayı almaları için bütün kapıları çalacağız” dedi.

Şirnex’in (Şırnak) Qileban (Uludere) ilçesinin Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde TSK’ye ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 sivil yurttaşın katledilmesi ardından 5 Ocak 2012’de Qileban Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma mahkemelerde mekik dokumaya devam ediyor.

Görevsizlik kararı

Qileban Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturmanın açılması ile birlikte gizlilik kararı alınan Roboski katliamı soruşturması, 5 Ağustos 2012 tarihinden sonra Amed (Diyarbakır) Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmeye başlandı. Amed Cumhuriyet Başsavcılığı da 11 Haziran 2013’te “taksirle ölüme sebebiyet vermekten” şehriyle soruşturma dosyası hakkında görevsizlik kararı vererek, dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderdi.

Roboski dosyası askeri yargıda

Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderilen Roboski dosyası 6 ay sonra 7 Ocak 2014’te “kovuşturmaya yer olmadığından” şerhiyle dosyaya takipsizlik kararı verdi. Roboskili ailelerinin avukatları aracılığıyla Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın kararına yaptığı itiraz ise 20 Haziran 2014 tarihinde reddedildi.

Roboski dosyası AYM’ye taşındı

Genelkurmay Askeri Savcılığı’nın kararına Roboskili ailelerin itirazının ret edilmesi ardından, ailelerin avukatları aracılığıyla 18 Temmuz 2014’te Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapıldı. Avukatlar, AYM’den, “En üst düzey yetkililerin başvuruculardan resmi özür dilemesi, takipsizlik ve takipsizliğe itirazın reddi kararının kaldırılması, öldürme olayı nedeniyle sorumluluğu doğabilecek Bakanlar Kurulu’nun, tüm askeri ve mülki yetkililerin yargılanmasının sağlanması için dosyanın ilgili mahkemeye gönderilmesi” talebinde bulundu.

‘Daha sonra bir hata olduğunun anlaşılması…’

AYM ise, Roboski davası için yapılan başvuru kapsamında Adalet Bakanlığı’ndan savunma istedi. Adalet Bakanlığı ise yaptığı 28 sayfalık savunmada Genelkurmay Başkanlığı’nın daha önce Adalet Bakanlığı’na gönderilen yazısı esas alınarak, “Daha sonra bir hata olduğunun anlaşılması, kullanılan gücü otomatik olarak haksız hale getirmez. Aksini düşünmek, devlete ve kanun adamlarına görevlerini yaparlarken, belki de kendilerinin ve diğerlerinin yaşamlarına zarar verebilecek gerçekçi olmayan bir külfet yüklemek olur. Bununla birlikte olayın içinde bulunduğu koşullar, güç kullanılmasını gerektiren makul bir inancın varlığını göstermelidir” denildi.

AYM de ‘eksik evrak’ gerekçesi ile ret etti

AYM de 34 sivil yurttaşın katledilmesi ile sonuçlanan katliam başvurusunu, 16 Şubat 2016’da başvuruda bulunan 53 avukattan 3’ünün vekaletnamesinin dosyada yer almadığı gerekçesi ile reddetti. AYM, eksik belgelerin 15 gün içinde tamamlanması için tebligatta bulunduğunu hatırlatarak avukatların, belgeleri 2 gün gecikmeli sunduğu için ret kararı verildiğini açıkladı.

Katliamın yaşandığı 2011 yılından bu yana adalet arayışlarını kararlıkla sürdüren Roboskili aileler şimdi de AYM’nin de ret kararı ardından avukatları aracılığıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuru yapmaya hazırlanıyor.

‘Hukuk Roboski’de faillerin aklanması için işledi’

AYM’nin red kararını Roboski katliamının askeri ve siyasi faillerinin aklanmasının bir devamı olarak nitelendiren Roboski-Der Başkanı Veli Encü, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümetinin Roboski davasında baskı ve müdahalesi olduğunu çok iyi biliyoruz. Bunları yaparken suçluluk psikolojisi içinde oldular” dedi. Roboski katliamının faillerinin yargılanmadığını aksine Roboskili aileler hakkında sayısız dava açılarak adalet arayışlarından dolayı defalarca yargılandığını dile getiren Encü, hukukun Roboski’de faillerin aklanması yönünde işlediğini söyledi.

‘Her kapıyı çalacağız’

Türkiye’de adalet ve hukuk mekanizmasının AYM’nin ret kararı ile birlikte Roboski için son bulduğunu ifade eden Encü, “Roboski için hukuk süreci yeni başlıyor. Roboski katliamının faillerinin en ağır cezayı almaları için bütün kapıları çalacağız. İnanıyoruz ki AİHM, Türkiye’yi Roboski davasında yargılayacak ve mahkum edecektir” dedi.

Benzer katliamda Türkiye mahkum edilmişti

Roboski katliamının benzer katliamı olan 38 sivil yurttaşın katledilmesi ile sonuçlanan Giver (Kuşkonar) ve Bêsûke (Koçağılı) katliamı da Türkiye mahkemelerinde 20 yıl boyunca mekik dokuması ardından AİHM’e taşınmıştı. AİHM, “hava saldırısı emri vermek”, “yeterli soruşturma yapmamak”, “insan yaşamını dikkate almadan bombalama yapmak” ve “uçuş kayıtlarını gizlemek” suçlarından Türkiye’yi 2 milyon 305 bin avro tazminata mahkum etmişti.
DİHA

barisicinaktivite@gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *