Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Roboski katliami 3.yıldönümünde vicdani rettini açıkladı

493

Roboski Katliamı’nın üçüncü yıldönümünde, katledilenlerin mezarları başında yapılan anmada Mervan Encü ve Sekvan Encü vicdani reddini açıkladı.

“Kürdistan topraklarında kan akıtan bir sistemin kölesi ve askeri olmayacağız” diyen Mervan Encü ve Sekvan Encü, “… Propagandalarında sürekli olarak, ‘bin yıldır bir arada yaşıyoruz ve et ile tırnak gibiyiz’ diyen TC Devleti Şengal ve Kobane’de halkımıza karşı katliamlar gerçekleştiren, bebek katili IŞİD çetelerine destek veren Türkiye devleti utanmadan kalkıp Kürt halkının çocuklarını askere çağırıyor” sözleriyle devletin “kardeşlik” yalanı ardına gizlediği düşmanlık politikasından bahsetti.

“Bu coğrafyayı halklar mezarlığına çeviren bu cinsiyetçi yapının silahını almayı ret edin, eğer silahını almışsanız bir an önce bu yanlıştan dönün diyoruz. Buradan bir kere haykırarak ‘savaş oyunu’ bitti diyoruz. Bundan sonra bu cinsiyetçi ırkçı militarist sistemin hiç bir koşulda ne asker olarak, ne korucu olarak asla parçası olmayacağımızı buradan tüm kamuoyuna deklare ediyor, savaşın parçası olup kardeş kanı dökmeyi ret ediyoruz.” şeklinde konuşan Mervan ve Sekvan Encü de, Roboski Katliamı’nın üçüncü yıldönümünde vicdani reddini açıkladı.