Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Roboski-Der’in de Faaliyetleri Durduruldu

130

Roboski Katliamı’nda yaşamını yitiren 34 kişinin ailelerinin açtığı Roboski İçin Adalet Yeryüzü İçin Barış Derneği (Roboski-Der), İçişleri Bakanlığı tarafından alınan kararla mühürlendi.

ANF’nin haberine göre kapısına mühür vurulan Roboski-Der Başkanı Veli Encü, derneğin Roboskili aileler tarafından faillerin yargılanması için kurulduğunu söyledi.

Derneğin “terör faaliyeti yürüttüğü” iddiasıyla kapatılmasının dikkat çekici olduğunu dile getiren Encü, şöyle konuştu:

“Roboski-Der katliamın gerçek yüzünü kamuoyuna yansıtmak amacıyla bugüne kadar çalışmalarını yürüttü. Bugüne kadar failler cezalandırılmadığı gibi Roboskili aileler her zaman baskı ve gözaltılar ile karşı karşıya kaldı. Derneğin kapatılması da faillerin yargılanmaması için yıllardır gösterilen çabanın bir devamıdır.

Biz Roboskili aileler olarak, adalet talep etmeye devam edeceğiz. Roboski’ye adalet gelinceye kadar mücadelemiz sürecektir. İnsanlık suçlarının sorumluları cezalandırılınca Roboskili annelerin yüreğine su serpilecektir. Bu yol ve yöntemler ile bizleri sindiremeyecekler.”

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanlığı, 30 Aralık’ta “Genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak amacıyla 20 ilimizde milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilmesi” gerekçesiyle 94 derneğin faaliyetlerin, durdurdu.

Bakanlık kararını Olağanüstü Hal (OHAL) Kanunu’nun 11. Maddesine dayandırdı. Derneklerin isimleri yayınlanmazken 94 dernekle ilgili “FETÖ bağlantılı 42, PKK/KCK bağlantılı 26, DHKP-C bağlantılı üç, diğer aşırı sol örgütlerle bağlantılı 19 ve DEAŞ bağlantılı dört” ifadeleri yer aldı. (EA)