Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Roboski ailelerinden olan Veli Encu tutuklandı

Roboski Katliamı'nda kardeşi ve birçok yakını kaybeden Veli Encu ile Kumçatı Belediyesi eski Eşbaşkanı Mehmet Demir'in de aralarında bulunduğu 4 kişi tutuklandı.

56

Roboski Katliamı’nda kardeşi ve birçok yakını kaybeden Veli Encu ile Kumçatı Belediyesi eski Eşbaşkanı Mehmet Demir’in de aralarında bulunduğu 4 kişi tutuklandı.

Şırnak merkez ve ilçelerinde geçtiğimiz günlerde, 28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçakları bombardımanı sonucu 34 kişinin hayatını kaybettiği katliamda kardeşi Serhat ve birçok yakınını kaybeden Veli Encu, Kumçatı Belediyesi eski Eşbaşkanı Mehmet Demir, HDP çalışanı Mazlum Güzel ve Salih Kerçin ile Şehmus Kerçin gözaltına alınmıştı.
Haklarında gösterilen tanık beyanları gerekçe gösterilerek, “örgüt üyesi” olmak iddiasıyla gözaltına alınan 5 kişi, Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık ifadelerinin ardından 5 kişi, “örgüt üyesi” oldukları iddiasıyla tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.
Salih Kerçin’i serbest bırakan mahkeme, diğer 4 kişiyi aynı gerekçeyle tutukladı.
Tutuklanan 4 kişi Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.
Veli Encu aynı zamanda tutuklu olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak eski Milletvekili Ferhat Encu’nun kardeşidir. Encu, katliamın sorumlularının açığa çıkarılması için verdiği mücadeleden kaynaklı daha önce de birçok kez gözaltına alınmıştı.
Kaynak: MA