Roboski aileleri:katledilen yakınlarımızın hesabını sormak için tüm halklar ‘Hayır’ demeli”

Adalet arayışlarının 275’inci haftasında bir araya gelen Roboskili aileler, bir daha katleiamların yaşanmaması için herkesi referandumda “Hayır” demeye çağırdı.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, 28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu hayatını kaybeden 34 kişinin aileleri, katliamın 275’inci haftasında da çocuklarının mezarları başında bir araya gelerek açıklamada bulundu. Üzerinde “Roboski için, Adalet için failler yargılansın” yazılı pankart ile yakınlarının fotoğrafını taşıyan aileler adına, katliamda kardeşi Fadıl Encu’yu kaybeden Kıymet Encu konuştu.

’12 YAŞINDA 13 KURŞUNLA KATLEDİLMEMEK İÇİN ‘HAYIR’ 

16 Nisan tarihinde yapılacak olan referandum seçimlerine değinen kardeş Encu, 12 yaşında 13 kurşunla katledilmemek için “Hayır” diyeceklerini belirtti. Encu, “Son dönemde gelişen tüm katliamların faillerinin geçmişte olduğu gibi karartılmaması için, bu coğrafyada yaşayan çeşitli halkların barış içerisinde ve hakları ile yaşayabilmeleri için, Cizre, Sur, Nusaybin, Şırnak ve diğer kentlerin bir daha yıkılmaması, Roboski’de savaş uçakları ile hunharca katledilen yakınlarımızın hesabını sormak için tüm halklar ‘Hayır’ demeli” sözleri ile “Hayır” gerekçelerini sıraladı.

Kaynak:Dihaber

https://youtu.be/5KwXlOdXWsg