Roboski Aileleri: XerabeBava 'da işkence var,zulüm var.

PicsArt_02-16-05.28.28
Yannis V Yaylali-Barış İçin Aktivite

‘Roboski İçin Adalet İçin Failler Yargılansın ‘ şiari ile 269. kez adalet nöbeti için Roboski aileleri  katledilen yakınlarının mezarları başında bir kez daha  bir araya geldiler.

Bu hafta ki  başın açıklamasını Veli Encu okudu. Aileler basın açıklamasında son dönemde yaşadıkları baskılar üzerine  “…Ne yaparlarsa yapsınlar,bir kez daha tekrarlıyoruz  19 u  çocuk  34 yakınımızın bombalanarak katledilmesinden sorumluluğu olanlar hukuk önünde hesabı sorulmadan nefes bile almak bize lüks” diyerek  her şeye rağmen Adalet mücadelelerinin devam edeceklerini ifade ettiler.

Aynı dosyadan serbest bırakıldıktan sonra ikinci kez tutuklanan HDP Şırnak milletvekili için uygulanan hukuk üzerine ise aileler “Bir hafta önce mahkeme kararıyla serbest bırakılan Ferhat Encu 2 gün sonra tekrar tutuklanıyor. Roboski katliamı için uygulanan hukuk bugün Ferhat Encu için uygulanmaktadır. Roboski için alınan kararlar gibi Ferhat Encu nun tekrar tutuklanmasına gerekçe olan ve tamamen siyasi olan bu skandal düzeyindeki karar yargıya olan güvenimizi bir kez daha sarsmıştır. ” dedi.

Son olarak ise Nusaybin’in Koruköy Xerabéva ‘da ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile beraber sivillere yönelik yaşanan hak ihlallerine dair bir kaç şey söylemek istiyoruz diyen aileler “Ulusal basın ve yandaş medya her ne kadar Koruköy Xerabéva da yaşanan işkence ve hak ihlallerini yazmasa da sosyal medya ve yerel basından  takip ediyoruz.Buradan sormak istiyoruz Koruköy Xerabéva da neler yaşanıyor,işkence ve zulüm politikalarınızla neyi çözeceğinizi sanıyorsunanız.Ey insanlık sana sesleniyoruz,katliamın en büyüğünü yaşamış Roboski’den sesleniyoruz. XerabeBava ‘da işkence var,zulüm var.” Diyerek basin açıklaması sona erdi

 

 

………..

ROBOSKI AILELERININ 269 HAFTA ‘PERSEMBE DEĞERLENDIRMESI TAM METNI

 

” 269 haftadır Roboski mezarlığın da ADALET çığlıkları yükseliyor.Bizim burada yaşadığımız katliamın üzerinden tam 269 hafta geçti ve yaşadığımız katliamla adli ve idari soruşturmalar da tek bir adım bile yol alamaz iken, başından itibaren istikrarlı izledikleri bir yol var o da nasıl bizi yıldırabilirler,nasıl bizi sindirebilirler, hak arayışımızı sona erdirirler bunu derdindeler, ne yaparlarsa yapsınlar,bir kez daha tekrarlıyoruz  19 u  çocuk  34 yakınımızın bombalanarak katledilmesinden sorumluluğu olanlar hukuk önünde hesabı sorulmadan nefes bile almak bize lüks diyoruz.

Bizler burada haftanın her perşembe günü  Roboski katliamı için adalet talep ederken ne yazık ki yeni hukuksuzluklar,hak ihlalleri,baskı ve zulüm politikaları yaşanıyor.

Bir hafta önce mahkeme kararıyla serbest bırakılan Ferhat Encu 2 gün sonra tekrar tutuklanıyor. Roboski katliamı için uygulanan hukuk bugün Ferhat Encu için uygulanmaktadır. Roboski için alınan kararlar gibi Ferhat Encu nun tekrar tutuklanmasına gerekçe olan ve tamamen siyasi olan bu skandal düzeyindeki karar yargıya olan güvenimizi bir kez daha sarsmıştır.

Son olarak Nusaybin’in Koruköy Xerabéva ‘da ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile beraber sivillere yönelik yaşanan hak ihlallerine dair bir kaç şey söylemek istiyoruz. Ulusal basın ve yandaş medya her ne kadar Koruköy Xerabéva da yaşanan işkence ve hak ihlallerini yazmasa da sosyal medya ve yerel basından  takip ediyoruz.Buradan sormak istiyoruz Koruköy Xerabéva da neler yaşanıyor,işkence ve zulüm politikalarınızla neyi çözeceğinizi sanıyorsunanız.Ey insanlık sana sesleniyoruz,katliamın en büyüğünü yaşamış Roboski’den sesleniyoruz. XerabeBava ‘da işkence var,zulüm var.

Metni okuyan : Roboskili aileler adına Veli Encu

barisicinaktivite@gmail.com