Roboski aileleri: Bu sürecin gercek kazananı bizleriz

Roboski aileleri referandum oylamasının kazananı biziz dedi
Yannis V Yaylalı

Roboski aileleri bir perşembe günü daha Adalet nöbeti için katliam da kaybettikleri yakınlarının mezarları başındaydı. Bu haftanın değerlendirmesini Roboski katliamın da yaşamını yitiren Serhat Encu’nun abisi Veli Encu yaptı.

Roboski ailelerinin bu haftaki gündeminde şaibeli referandum süreci vardı. Referandum  oylaması , YSK’nın tavrı ve oylama sürecinde ki hukuksuzluklara değinen aileler hükümete şu çağrıyı yaptılar  :”Tıpkı biz Roboski Aileleri gibi katliamlara maruz kalmış bütün halkımızın iradesine ve demokrasi hakkına yönelik hileli tutum ve çabaların hiçbir işe yaramadığı ortaya çıkmıştır İktidarın referandum sonrası tavrına baktığımız da tüm bu olup bitenlerden ders almadığı görülüyor . Hükümetin baştan beri toplumu bölen ayrıştıran ve halklara inançlara karşı olan bu tavrını bir an önce terk edilmesi çağrısında bulunuyoruz.”

“BU REFERANDUMUN GERÇEK KAZANANLARI BİZLERIZ”

Beş yıldır adalet mücadelesi yürüttüklerini , kendi mücadelelerini görmeyen,kulak kabartmayanların hatta engellemeye çalışanların bugün de aynısını anayasa referandumunu oylamak için gittikleri sandıklarda da yaptıklarını hatırlatan aileler son olarak basın açıklamasını şu sözler ile tamamladı  “.34 yakınımızın katillerini koruyan aklayan taraflı yargınıza, hukuksuzluklarla ve adaletsizliklerle dolu bu düzene karşı kararlı mücadelemiz devam edecektir. Bu düzenin son bulması için, 16 Nisan referandumunda Hayır diyen halkların iradesine ve demokrasi hakkına yönelik YSK’nın taraflı tutumunu protesto ediyoruz. Bu referandumun gerçek kazananları bizleriz.Sandıktan çıkan sonuç Hayır ‘dır.” 

……..

ROBOSKİ’DE 277.HAFTA PERŞEMBE DEĞERLENDİRMESI TAM METNI

Haftanın her perşembe günü Roboski mezarlığında gerçekleştirmiş olduğumuz ADALET nöbetimizin 277.Haftasında bir kez daha çocuklarımızın ve kardeşlerimizin mezarları başında bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Türkiye’deki yargı ve hukuk mekanizmasına olan güvenimiz sarsılsa da mücadelemizdeki kararlılığımız Roboski’ye adaleti getireceği inancımız tamdır. Bizler 277 haftadır devletin savaş uçaklarınca katledilen yakınlarımız için ADALET talep ederken ülkede ne yazık ki başka adaletsizlikler, hukuksuzluklar ve şaibeler yaşanmaktadır.Adalete hukuka olan inancımızı kıranlar bugün irademizi ve demokrasi hakkımızı gasp ederek sandığa olan güvenimizi de kırmaya çalışmaktadırlar.28 Aralık 2011 de yakınları bombalarla hunharca katledilenlerin aileleri olarak 1939 gündür devam eden adaletsizliğe ve baskılara Hayır dedik.16 Nisan referandumunda sandık başına gittiğimiz de bunu sandığa yansıttık. Aynı tutum ve kararlılığımız her şeye rağmen devam edecek.

Tıpkı biz Roboski Aileleri gibi katliamlara maruz kalmış bütün halkımızın iradesine ve demokrasi hakkına yönelik hileli tutum ve çabaların hiçbir işe yaramadığı ortaya çıkmıştır İktidarın referandum sonrası tavrına baktığımız da tüm bu olup bitenlerden ders almadığı görülüyor .Başından beri toplumu bölen ayrıştıran ve halklara inançlara karşı olan bu tavrın bir an önce terk edilmesi çağrısında bulunuyoruz.

5 yıldır çocuklarımızın ve kardeşlerimizin mezarları başında adalet mücadelesi veriyoruz. Adalet mücadelemizi görmeyenler sesimize de hep kulak tıkadılar. Bu gün ne yazık ki bunu yapanlar demokratik bir hakla sandığa yansıtılan sesi de kısmaya ve engellemeye çalışıyorlar.34 yakınımızın katillerini koruyan aklayan taraflı yargınıza, hukuksuzluklarla ve adaletsizliklerle dolu bu düzene karşı kararlı mücadelemiz devam edecektir.Bu düzenin son bulması için, 16 Nisan referandumunda Hayır diyen halkların iradesine ve demokrasi hakkına yönelik YSK’nın taraflı tutumunu protesto ediyoruz. Bu referandumun gerçek kazananları bizleriz.Sandıktan çıkan sonuç Hayır ‘dır.”

Roboski Aileleri

barisicinaktivite@gmail.com