Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Roboski Aileleri: Av.Nuşirevan Elçi sorumluluğunu kabul etmesi gerekmektedir

Roboski katliamında yakınlarını kaybeden aileler kaybettikleri yakınları için tuttukları adalet nöbetinin 355. haftasında yaptıkları basın açıklamasında  BBC Türkçe servisine Roboski dosyası ve aileleri ile ilgili verdiği röportajı eleştirdi 'Adalet arayışımızda, zorluklarla karşılaşacağımızı başından beri biliyorduk. Çünkü sorumluların yargı önünde hesap vermesini istiyorduk. Sorumluluğu kabul etmek, bugüne kadar ki örneklerde Devlet için hep çok zor hatta imkansız olmuştu.'Diyen Roboskili aileler Nuşirevan Elçi kastedilerek  Meğerse sorumluluğu kabul etmek herkes için ne kadar imkansızmış 'Dedi

669

Roboski Aileleri 355. Haftada da  Roboski katliamında kaybettikleri yakınları için bir araya geldi. Bu haftaki adalet nöbetine HDP Şırnak milletvekili Hasan Özgüneş ve HDP Uludere ilçe yöneticileri de destek verdi. Roboski ailelerine bu hafta destek veren Özgüneş’ Roboski dosyasının takibinde kim bir eksikliğe girmişse özeleştiri vermeli’ dedi. 

Geçtiğimiz hafta BBC’nin Türkçe servisi Roboski katliamı dosyası ile ilgili haber yapmış bu konuda ise hem Roboski ailelerin hem de Şırnak barosu’ndan Roboski Ailelerinin eski avukatı Nuşirevan Elçi’nin görüşlerini almıştı. Roboski katliamında yakınlarını kaybeden aileler kaybettikleri yakınları için tuttukları adalet nöbetinin 355. haftasında yaptıkları basın açıklamasında  BBC Türkçe servisine Roboski dosyası ve aileleri ile ilgili verdiği röportajı eleştirdi.Bu hafta ki adalet nöbetinde basın açıklamasını Roboskili aileler adına Veli Encu okudu . Encu ‘Adalet arayışımızda, zorluklarla karşılaşacağımızı başından beri biliyorduk. Çünkü sorumluların yargı önünde hesap vermesini istiyorduk. Sorumluluğu kabul etmek, bugüne kadar ki örneklerde Devlet için hep çok zor hatta imkansız olmuştu.’Diyen Roboskili aileler Nuşirevan Elçi kastedilerek  Meğerse sorumluluğu kabul etmek herkes için ne kadar imkansızmış ‘ Dedi.

Basın açıklamanın devamında ise yine BBC Türkçe servisine yaptığı açıklamayı kasteden Encu ‘Nuşirevan Elçi’nin bize yol göstermekten, nasihat vermekten önce bu sürecin bu hale gelmesine ilişkin öz eleştiri vermesi, sorumluluğunu kabul etmesi gerekmektedir. Yapılan hatalar nedeniyle soruşturmanın tekrar açılabilmesini sağlayacak yeni bir delil ortaya çıkana kadar adaletin kapıları bize kapalı. Bu kapılar zaten sonuna kadar açık değildi. Ancak, yapılan bir hata bu kapının çok sert bir şekilde kapanmasını sağladı.Dedi

BBC Türkçe servisi yaptığı açıklama kastedilerek ‘Nuşirevan Elçi’nin söylediklerini üzüntüyle okuduk. Daha önce bir çok açıklamamızda belirttiğimiz çok temel konuların anlaşılmadığını düşünüyoruz.Diyen Roboski aileleri bu konudaki eleştirilerini şu şekilde yinelediler ” Öncelikle, tüm kamuoyuna “mağdur” sıfatına biz Roboskî Ailelerinin sahip olduğunu tekrar hatırlatmak isteriz. Mağdur, mağduriyetinin giderilmesini bekler. Mağdur, mağduriyetine sebep olanların sorumluluk almasını bekler. Mağdur, adalet bekler. Kısacası, beklentisi olan bir taraf varsa o da mağdurdur. 

Nuşirevan Elçi’nin bu nedenle biz mağdurlardan bir beklentisi olamaz. Haberde yer alan ailelerden beklentisi olduğuna dair beyanını kabul edilmez buluyoruz, rencide edici olarak görüyoruz.
Biz Roboskî Aileleri ile arasında soğukluk olduğunu düşünenler varsa, kendilerine şu soruyu sorabilirler. En son ne zaman yanlarına gittim, en son ne zaman hallerini hatırlarını sordum, en son ne zaman hatırladım?
Kapımızı çalan kimseye kapımızı açmamazlık etmedik, bizi arayıp soran kimseyi de cevapsız bırakmadık. Nuşirevan Elçi ve baro yönetiminin bugüne kadar bizimle iletişime geçme çabası olmamıştır. Bize bir açıklama yapın diye sayısız açıklamamız hep cevapsız bırakılmıştır. Basına açıklamalar yapılmış, biz mağdurlara bir kelime dahi edilmemiştir. Nuşirevan Elçi ve baro yönetimiyle diyaloğumuz, Anayasa Mahkemesi kararının açıklanması sonrasında kendilerinin hiçbir telefonumuza cevap vermemesi üzerine onlar tarafından zaten sona erdirilmişti. Bunu yok sayıp, şimdi biz aileleri başka kişilerin etkisinde kalmakla itham etmek bizler açısından fazlasıyla rencide edicidir.   Mağdurlar olarak biz kendi kararlarımızı verebiliriz, zaten bugüne kadar ne yaptıysak kendi kararımızla yaptık, hiç kimsenin etkisi altında kalarak yapmadık. Nuşirevan Elçi’nin bize yol göstermekten, nasihat vermekten önce bu sürecin bu hale gelmesine ilişkin öz eleştiri vermesi, sorumluluğunu kabul etmesi gerekmektedir. Yapılan hatalar nedeniyle soruşturmanın tekrar açılabilmesini sağlayacak yeni bir delil ortaya çıkana kadar adaletin kapıları bize kapalı. Bu kapılar zaten sonuna kadar açık değildi. Ancak, yapılan bir hata bu kapının çok sert bir şekilde kapanmasını sağladı. 34 canımız için adalet kapısı kapanmışken, evet sorumluyum demek bu kadar mı zor?Bombalarla katledilen çocuklarını, kardeşlerini, akrabalarını, arkadaşlarını taşlardan kazımış, katır sırtlarına yüklemiş bu insanların nasihata, yol göstermeye ihtiyacı yok. Bizim adalete, sorumlu davranacak, davamızı kendi derdi edinecek, kuyumcu titizliğiyle çalışacak hukukçulara ihtiyacımız var.Anayasa Mahkemesi’nin adli tatilde çalıştığı, Anayasa Mahkemesi’nin internet sayfasından bizim bile öğrendiğimiz bilgiyken, Nuşirevan Elçi’nin bunun tersi sözleri, açıkçası hukuk sürecinin yürütülmesindeki özen ve titizlik konusundaki endişelerimizi arttırmıştır. Baroya yaptığımız şikayetimizin, azil anlamına geldiğini, Nuşirevan Elçi’nin Roboskî davasında bizim avukatımız olmadığını belirtmiştik ancak haberde yer alan açıklamaları nedeniyle tekrar hatırlatma ihtiyacı duyuyoruz: Davayı bu hale getirenler bu imtihanı kaybetmişlerdir. Roboskî davası, iğne ile kuyu kazacak, davayı didik didik soruşturacak hukukçularla yeniden başlayacaktır. Bu, Nuşirevan Elçi ve o dönemin baro yönetimi değildir.
                           Adaletin bugün burada durduğumuz yerden yükseleceğine inancımız hala tamdır.