Referandum’da Roboski aileleri ‘hayır’ diyecek

Faruk Encu / Yannis V Yaylalı -BiA

30/03/2017

274’üncü hafta’da çocuklarının mezarı başında bu bir araya gelen Roboskili aileler,”Taybet Ananın cenazesini günlerce sokakta bekleten bir iktidara karşı tabi ki Hayır diyeceğiz.Cesetleri buzdolabında bekletilmek zorunda bırakan bir iktidara tabi ki Hayır diyeceğiz. Referandumda önümüze konulan bu otoriterleşmeyi sağlayan anayasaya tabi ki Hayır diyeceğiz”dedi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyü’nde savaş uçaklarının bombardımanı sonucu hayatını kaybeden 34 kişinin aileleri, çocuklarının mezarı başında 274’üncü haftada da bir araya geldi. “Roboski için,Adalet için failler yargılansın” pankartının taşındığı açıklamada aileler adına konuşan Encu’ 34 yakınlarının katillerini bulmayan bir iktidarın anayasasına ‘Hayır’ diyeceklerini söyledi.Encu,”Taybet Ananın cenazesini günlerce sokakta bekleten bir iktidara karşı tabi ki Hayır diyeceğiz.Cesetleri buzdolabında bekletilmek zorunda bırakan bir iktidara tabi ki Hayır diyeceğiz.Referandumda önümüze konulan bu otoriterleşmeyi sağlayan anayasaya tabi ki Hayır diyeceğiz” dedi.

Bu ülkede adaletin tesis edilmesi için ilk elden açığa çıkartılması gereken mesele Roboski meselesi olduğunu söyleyen Encu,”Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP iktidarının referandumda oylanacak anayasa değişikliklerini, daha çok demokrasi, daha çok hak, daha çok hukuk getireceklerini belirtiyorlar
Bu laflar ile bu ülkede birilerini kandırabilirler ama buna kanacak olan son halk Roboski halkıdır. Zira göz göre göre çoğu çocuk 34 yakınımızı devletin savaş uçakları ile katlettikten sonra bize hukukun tecelli edeceği sözünü veren AKP iktidarı olayın sümen altı edilmesi için en büyük uğraşı veren taraf oldu.
Öyle ya bir gece de 50 bin darbeciyi tespit edebilmiş bir yapının bütün emir komuta zinciri apaçıkken ortada olduğu halde bu katliamın sorumlularını bulması zor olmasa gerek” şeklinde konuştu.

Roboski halkı olarak bizler tabi ki HAYIR diyeceğiz’

Bu devletin tarihinde oldukça fazla rastladığımız katliamların 2000’li yıllardaki tekerrürü olan Roboski katliamı özellilikle bu iktidar döneminde yaşanan insan haklarının ihlallerinin düğüm noktası olduğunu belirten Encu,”Bize verdiği sözü tutmamış olan bir iktidara tabi ki Hayır diyeceğiz. Katliamdan sonra köyümüzü açık bir cezaevine dönüştüren bir iktidara tabi ki Hayır diyeceğiz.
Kürt illerinde izi silinmeyecek bir süreci yaşatan bir iktidara tabi ki Hayır diyeceğiz. Köyümüzden seçilen ve katliamda kardeşi dahil onlarca akrabasını kaybetmiş olan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu’yu aylardır hapseden bir iktidara tabi ki Hayır diyeceğiz. Taybet Ananın cenazesini günlerce sokakta bekleten bir iktidara karşı tabi ki Hayır diyeceğiz. Cesetleri buzdolabında bekletilmek zorunda bırakan bir iktidara tabi ki Hayır diyeceğiz. Referandumda önümüze konulan bu otoriterleşmeyi sağlayan anayasaya tabi ki Hayır diyeceğiz. Roboski halkı olarak bizler tabi ki HAYIR diyeceğiz” dedi.

274 . Hafta Persembe Değerlendirmesi tam metni 

#Roboski için ADALET için failler yargılansın ADALET nöbetimizin 274.haftasın da bir kez daha çocuklarımızn ve kardeşlerimizin mezarları başında  bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP iktidarı referandumda oylanacak anayasa değişikliklerini anlatıyorlar. Daha çok demokrasi, daha çok hak, daha çok hukuk getireceklerini belirtiyorlar.
Bu laflar ile bu ülkede birilerini kandırabilirler ama buna kanacak olan son halk Roboski halkıdır. Zira göz göre göre çoğu çocuk 34 yakınımızı devletin savaş uçakları ile katlettikten sonra bize hukukun tecelli edeceği sözünü veren AKP iktidarı olayın sümen altı edilmesi için en büyük uğraşı veren taraf oldu.
Öyle ya bir gece de 50 bin darbeciyi tespit edebilmiş bir yapının bütün emir komuta zinciri apaçıkken ortada olduğu halde bu katliamın sorumlularını bulması zor olmasa gerek.
Şimdi bütün olan biten ortada dururken haksızlık ve hukuksuzluk konusunda özellikle biz Roboskililer şahsında rüştünü ispat etmiş olan bir iktidarın yeni bir anayasa ile üstelik oldukça anti demokratik bir anayasa ile hukuk ve adaleti getireceğini bekleyebilir miyiz?
Bu devletin tarihinde oldukça fazla rastladığımız katliamların 2000’li yıllardaki tekerrürü olan Roboski katliamı özellilikle bu iktidar döneminde yaşanan insan hakları ihlallerinin düğüm noktasıdır. Bu ülkede adaletin tesis edilmesi için ilk elden açığa çıkartılması gereken mesele Roboski meselesidir.
34 yakınımızın katillerini bulmayan bir iktidarın anayasasına tabi ki Hayır diyeceğiz.
Bize verdiği sözü tutmamış olan bir iktidara tabi ki Hayır diyeceğiz.
Katliamdan sonra köyümüzü açık bir cezaevine dönüştüren bir iktidara tabi ki Hayır diyeceğiz.
Kürt illerinde izi silinmeyecek bir süreci yaşatan bir iktidara tabi ki Hayır diyeceğiz.
Köyümüzden seçilen ve katliamda kardeşi dahil onlarca akrabasını kaybetmiş olan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu’yu aylardır hapseden bir iktidara tabi ki Hayır diyeceğiz.
Taybet Ananın cenazesini günlerce sokakta bekleten bir iktidara karşı tabi ki Hayır diyeceğiz.
Cesetleri buzdolabındya bekletilmek zorunda bırakan bir iktidara tabi ki Hayır diyeceğiz.
Referandumda önümüze konulan bu otoriterleşmeyi sağlayan anayasaya tabi ki Hayır diyeceğiz.
Roboski halkı olarak bizler tabi ki HAYIR diyeceğiz.