Türkdoğan:İnsan hakları savunucuları her zaman risk alırlar

PicsArt_03-18-01.41.53

İHD Eş Genel Başkan Yardımcısı Raci Bilici’nin, gözaltına alınmasına tepki gösteren İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, bağımsız bir çizgisi olan derneklerinin yasadışlılıkla suçlanmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, “İnsan hakları savunucuları her zaman risk alırlar ve savunuculuk zaten böyle bir şeydir” dedi.

İHD Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici’nin Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 15 Mart günü evine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alınmasına ilişkin İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın da katılımıyla dernek binasında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Türkdoğan, Bilici’nin 15 Mart’tan bu yana gözaltında bulunduğunu hatırlatarak, bu gün Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen ve TİHV temsilcileri ile birlikte Diyarbakır Başsavcılığı’nı ziyaret ederek, görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Başsavcılıktan Bilici’nin durumu hakkında bilgi talebinde bulunduklarını kaydeden Türkdoğan, insan hakları savunuculuğundan dolayı bir soruşturmaya uğramaması gerektiğini aktardıklarını söyledi. Soruşturmanın 2013 ve 2014 yıllarına dayanan ve daha önceden başlatılmış, ancak tamamlanması gereken bir soruşturma olduğuna dair kendilerine genel bir bilgi aktarıldığını ifade eden Türkdoğan, soruşturmanın gizlilik içerisinde yürütüldüğünü söyledi.

‘HAK SAVUNUCULARI HER ZAMAN RİSK ALIR’

“İnsan hakları savunucuları her zaman risk alırlar ve savunuculuk zaten böyle bir şeydir” diyerek konuşmasını sürdüren Türkdoğan, “İnsanların hakkını ve hukukunu aramak ve ihlalleri belgelemek için aldığımız riskler karşımıza bazen gözaltı, bazen tutuklama olarak, bazen ülkeye terk etmek olarak, ne acıdır ki bazen de yaşamımızın sona ermesi olarak çıkıyor” dedi.

Bilici’nin yasadışlılıkla itham edilecek bir faaliyetinin olamayacağını rahatlıkta belirtebileceğini dile getiren Türkdoğan, şunları aktardı: “İnsan Hakları Derneği’nin ve insan hakları savunucularını yasadışı örgütlerle hiçbir şekilde bağı ve ilişkisi kurulamaz. Böylesi yoğun hak ihlallerinin yaşandığı bir ülkede aktivist faaliyetlerde bulunduğumuzdan dolayı, bu tip suçlamalarla karşılaşmamız olağandır. Ancak tekrar vurgulamak isterim ki, insan hakları ve demokrasiden yana bağımsız bir çizgisi olan derneğimizin yöneticisi olan Raci arkadaşımızın da yasadışlılıkla suçlanması kabul edilemez” dedi.

‘ULUSLARARASI DAYANIŞMA ARTIYOR’

Birçok uluslararası kurumun Bilici’nin durumu ile ilgili bilgi talebinde bulunduğu aktaran Türkdoğan, “Bu bağlamda Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu, Uluslararası Akdeniz İnsan Hakları Ağı, Uluslararası Af Örgütü, arkadaşımızın durumu yakında izlemektedir. Yine ihlal raporlarımızın ulaştığı Birleşmiş Milletler mekanizmaları, Avrupa Konseyi ve AGİT mekanizmaları da arkadaşımızın durumu hakkında bilgi talep etmektedir” diye konuştu.

Türkdoğan son olarak, “Süreci soğukkanlı bir şekilde ve adli sürece zarar vermeden, fakat arkadaşımız özgürlüğüne kavuşacak şekilde sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: Dihaber

barisicinaktivite@gmail.com