PYD Avrupa Temsilciği, Pontus Rum Soykırımı’nı kınadı

PicsArt_1432025742871

19 Mayıs vesilesiyle açıklamada bulunan PYD’nin Yunanistan Sorumlusu Dr. Muslim, insanlığa karşı işlenen suçları kınadıklarını belirterek, halkların özgürlük mücadelesinin devam ettiğini kaydetti

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber

Yunanistan’da kurulan Kobane ile Dayanışma Hareketi Başkanı ve Demokratik Birlik Partisi (PYD) Yunanistan Sorumlusu Dr. İbrahim Muslim, Pontus Rum Soykırımı’nda hayatını kaybedenler için her yıl 19 Mayıs’ta yapılan anma törenlerine katıldı. Aynı zamanda PYD’nin Avrupa Diplomasi Temsilciliği görevini de yürüten Dr. Muslim, Karadeniz’de Pontus, Küçük Asya’da (Anadolu) ise Rum halkına yönelik olarak 1908-1923 tarihleri arasında gerçekleştirilen toplu katliamlar ve etnik temizliği soykırım olarak tanımladı.

 

“Rum halkına yönelik olarak işlenen suçlar ile, Jöntürkler (İttihat ve Terakki) ve Kemalist rejim döneminde gerçekleştirilen soykırımı tanıyoruz” diyen Dr. Muslim, Kobane’den Antik Amida’ya, günümüz Diyarbakır’ından İzmir ve Trabzon’a dek halkların özgürlük mücadelesinin devam ettiğini kaydetti.     Muslim ve beraberindeki PYD’li heyet, Pontus Rum Soykırımı’nda hayatını kaybedenlere ithaf edilen anıta çelenk bıraktı.

http://www.demokrathaber.net/dunya/pyd-avrupa-temsilcigi-pontus-rum-soykirimini-kinadi-h49178.html

Demokrat Haber

barisicinaktivite@gmail.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *