Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Panzer Davası’nın keşif raporu: Panzer ‘asli’, şoför ‘tali’ kusurlu

25 Ekim’de duruşması görülecek olan “Panzer Davası”nda, olay yeri keşif raporu mahkemeye sunuldu.

216

25 Ekim’de duruşması görülecek olan “Panzer Davası”nda, olay yeri keşif raporu mahkemeye sunuldu. Panzerde el freninin bulunmadığı ortaya çıkan raporda, sanık Ömer Yeğit’in “yapacak bir şeyinin olmadığı” ileri sürülerek, freni ve direksiyonu çalışan panzer aracının “asli kusurlu”, sanık Yeğit ve onu görevlendiren amir Murat Maden’in ise “tali kusurlu” olduğu ileri sürüldü.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, 3 Mayıs 2017 tarihinde evlerine giren panzerin altında ezilerek can veren Muhammed (7) ve Furkan Yıldırım (6) kardeşlerin ölümüne ilişkin iki polis hakkında açılan dava kapsamında 19 Eylül tarihinde yapılan “olay yeri keşfi” ve olaya karışan panzer incelemesinin raporu mahkemeye sunuldu. Daha önce 3 kez ertelenen keşif raporu, 2 trafik bilirkişi, makine bilirkişi ile panzer sürücüsü konusunda uzman kullanıcı bilirkişi tarafından hazırlandı.

Rapor: Yeğit’in aracı sürmeye yetkisi yok

7 sayfadan oluşan raporun giriş kısmında, kazanın oluş şekli anlatılarak, haklarında “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 2’şer yıldan 15’şer yıla kadar hapis cezası istenilen polis memuru Ömer Yeğit ve onu görevlendiren Koruma Büro Amiri Murat Maden ile Korumu Büro Amirliğinde görevli polis memuru Fatih Taşkın’ın daha önce verdiği ifadelere yer verildi.

Raporda, araç sürücüsü sanık Ömer Yeğit’in B sınıfı sürücü belgesinin yeni sürücü belgesindeki karşılığı olan M, B1, B, D1 ve F sürücü belgelerine sahip olduğu kaydedildi. Yeğit’in panzer aracı kullanmak için kurs görmediğinin hatırlatıldığı raporda, Yeğit’in sertifikasının bulunmamasından kaynaklı aracı sürmeye yetkili olmadığı belirtildi.

Söz konusu raporda bilirkişiler tarafından yapılan incelemeler de yer aldı. Kazaya karışan zırhlı panzerde incelemelerde bulunan uzman şoförün raporda, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde Panzer tipi araç bulunmadığı, daha önce ZMA, GZPT ve Kobra 1 sürücüsü olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yaptığım fakat zırhlı Panzer tipi araç kullanmadığım için aracın teknik özellikleri hakkında fazla bilgim olmadığı…” ifadelerine yer vermesi dikkat çekti.

Fren çalışıyor: Yapacak bir şey yok!

Güç takviyesi yapıldıktan sonra aracın çalışır bir şekilde kullanabildiğini ve direksiyonu ile fren sisteminde sorun olmadığını ifade eden uzman şoför, incelemesinin devamında şu ifadeleri kullandı: “Ancak 73 A 0133 plakalı zırhlı panzer hakkında dosya içeriğindeki ifadeler ve kamera kayıtları incelendiğinde olay öncesi stop ettiği, stop etmesi üzerine ayak fren sisteminin çalışmadığı, aracı durdurmak için araç üzerinde yapılan incelemede başkaca bir fren sisteminin (El Freni) olmadığı, vitesin park konumuna geçirilemediği dosya içeriğinden anlaşıldığı, bu durumda sanık sürücü Ömer Yeğit’in aracı durdurmak için yapacak bir şeyinin olmadığının tespit edildiği, keşif günü aracın stop halinde eğimli bir yerde testi yapılamadığından fren sistemi ve viteslerin değiştirme durumu incelenememiştir.”

Makine mühendisi: Fren ve direksiyonda problem yok

Panzerde incelemelerde bulunan uzman makine mühendis ise, nispi direksiyon dönme hareketinin keşif esnasında gözlemlenen çember yayı şeklindeki yol için yeterli olacağına dikkat çekti. Aracın çalışır ve durur vaziyetteyken fren ve direksiyon mekanizmasında herhangi bir problemin olmadığının belirtildiği inceleme kısmında, “Aracın çalışmaz vaziyette hangi vites modunda kaçırma yapıp yapmadığını gözlemlemek adına araç stop ettirilmeye çalışıldı fakat araç stop etmedi. Sürücü bilirkişisinin elektrik ana şalterini kapalı konuma getirmesine rağmen araç çalışmaya devam etti” ifadelerine yer verildi.

Makine mühendisi incelemesinin devamında ise, sanık Yeğit’in, “araç stop ettiğinde, eğim yönüne doğru akmaya başladığında ayağım frendeydi ve birkaç kez bastığında ise frenler kitlendi” ifadelerine işaret ederek, şu tespitte bulunuldu: “Aracın stop etmesi halinde ani bir fren ile durabileceği ve araç stop ettiğinde ayağını frenden çekmemesi halinde aracın hızlı bir şekilde ivmelenmeyeceği kanaatindeyim.” Makine mühendisi tarafından yapılan incelemenin son bölümünde ise, Yeğit’in aracı kullanmasına müsaade edilmemesi gerektiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: “Stop etmiş halde bulunan aracın emniyet freninin olmaması kazanın gerçekleşme durumunu daha da arttırdığı kanaatindeyim. Fakat kaza yapan panzer tipi zırhlı araç yetersiz şartlarda (kaza olay mahaline göre yetersiz eğim)” test edildi.”

Panzer ‘asli’, polisler ‘tali’ kusurlu iddiası

Keşif raporunun, “Netice ve Kanaat” bölümünde ise, “panzerde el freni olmaması” nedeniyle kazanın meydana geldiği iddia edildi. Söz konusu bölümde, panzer aracının “asli kusurlu”, sanık Yeğit ve onu görevlendiren amir Maden’in ise “tali kusurlu” olduğu ileri sürüldü.

El freninin olmamasının, kazanın gerçekleşmesinde etkili olduğu savunulan bölümde şu ifadelere yer verildi: “…Sanık sürücü Ömer Yeğit’in stop eden 73 A 0133 plakalı zırhlı panzer aracını durdurmak için çaba sarf ettiği, ancak 73 A 0133 plakalı zırhlı panzer aracının stop etmesi durumunda fren sistemini devreye sokacak ve aracı durduracak başka bir güvenlik sisteminin (El Freni) olmadığından 73 A 1033 plakalı zırhlı panzer aracı asli kusurlu olduğu;

73 A 0133 plakalı zırhlı panzer şoförü sanık Ömer Yeğit’in 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 42’inci maddesi ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. Maddesi gereğince ‘Motorlu Sürücü Sertifikasının’ bulunmadığı ve yetkisi olmadığı halde 73 A 0133 plakalı zırhlı panzeri kullandığı için tali kusurlu olduğu;

Sanık Murat Maden’in de 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 42’inci maddesi ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. Maddesi gereğince ‘Motorlu Sürücü Sertifikası’ bulunmayan ve yetkisi olmayan sanık Ömer Yeğit’e 73 A 0133 plakalı zırhlı panzer şoförü olarak görevlendirdiği ve kullanmasına izin verdiği için tali kusurlu olduğu arz olunur.”

Kaynak: MA / Gökhan Altay