Oturduğunuz yerden Nusaybin için bir şey yapabilirsiniz!

PicsArt_11-17-10.31.38

BELKİ OTURDUĞU YERDEN YA DA SADECE KİTAP OKUYARAKNUSAYBİN İÇİN BİR ŞEY YAPABİLİRSİN

BÊNAV (İSİMSİZ) Nusaybin’deki tek kitap evi. Haziran ayından beri süregelen sokağa çıkma yasakları yüzünden zaten az olan kitap satışı oldukça azalmış ve sokağa çıkma yasağıyla sıfırlanmış.
Kitap evinin sahibi Memarin Siyazin’i tanıdığımdan beri en büyük düşü daha küçük bir çocukken yakılan; ‘Öylesine güzel bir yer ki! Nehri, ormanı, gözeleriyle bir Cennet,,” diye tanımladığı köyüne dönmek. Lanet olsun ki dönemiyor. Köyü tam da çatışmaların ortasında.

Bênav Köye dönme yasağıyla hapsedildiği kentte küçük bir sığınak onun için. Sokağa çıkma yasağı yüzünden şimdi bu sığınağı da sessizce yanıyor.

Sokağa çıkma yasağının birinci gününde durumunu sormak için aradığım Memarin Siyazin telefonda
“Bu yılın kirasını ödeyemediğini,” söyledi. Üzüldüm tabi.

Telefonu kapatınca ne yapabilirim diye düşündüm. Tüm Nusaybin için belki bir şey yapamazdım ama Nusaybin’deki tek kitap evi kapatılmasın diye bir şey yapabilirdim.

HEM DE KİTAP OKUYARAK… dedim.
Bu defa da kitaplarımı idefixten, kitapyurdundan, Sermayesi bol olan kitap evlerinden değil de bir dosttan alayım, dedim. Böylece sessizce yakılan Bênav’a bir bardak olsun su verebilirdim..

Sonra belki bu yazıyı okuyan dostlarda benim gibi düşünür, dedim TÜYAP’ı 558 000 kişi gezmiş, kitap almış. Belki Bênav’dan da elli kişi hiç gezmeden kitap, ister diye düşündüm. Hem bir hayalin yanmamasını sağlarız. Hem kitabımız almış oluruz hem de Nusaybinden bir dost edinirizi diye düşüneneler vardır dedim.

 

Bir kısmınız eminim ki TÜYAP’tan yakın zamanda kitap almışsınızdır. Ama Bênav’dan da birkaç kitap alarak tüm Nusaybin için değil ama ( Belki de internet sitesi oluşturma konusunda ustalaşmış iyi insanlar bu konu üzerine yoğunlaşıp sokağa çıkma yasağının olduğu kentlerdeki esnafların online satış yapmasını sağlar, kimbilir) Nusaybindeki (hiçbir çocuğu kitap çaldığı için ağlatmamış aksine çocuklara kitap hediye etmiş) tek kitap evinin yok olmamasıiçin bir şeyler yapmış olursunuz.

Not: Doğrudan Memarin Siyazin’ne yazarak (Bana da yazabilirsiniz) fiyatını öğrenebilirsiniz. Siparişini verdiğiniz kitaplar sokağa çıkma yasağı son bulur bulmaz adresinize postalanacaktır. Gecikme nedeniyle sokaklara çıkmamıza engel olanların bir gün özür dilemesi dileğiyle …

paylaşımı ilk yaptığım an memarinin haberi yoktu şimdi oldu. Ayrıca sevindi ve telefon numarasını paylaşabilirsin dedi : ) 05455917095 memarin