Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Orman için onbinler yürüdü

Avrupa’nın en büyük linyit kömür ocaklarından birini genişletmek için yok edilmesi planlanan Hambach Ormanı’nda protesto yasağının kalkmasıyla birlikte onbinlerce kişi tahribata karşı toplandı.

452

Organizatörlere göre protesto gösterisine 50 binden fazla çevre aktivisti katıldı. Almanya Çevre ve Doğa Koruma Federasyonu (BUND) Yöneticisi Dirk Jansen, “Ren’deki kömür madenleri bölgesinde şu ana kadar düzenlenen en büyük gösteri” ifadesini kullanırken, protesto öncesi yapılan açıklamada gösteriye 20 bin kişinin katılması bekleniyordu. Bölgeye yüzlerce polis sevk edilirken, emniyet güçleri katılımcı sayısıyla ilgili bir açıklama yapmadı,

Avrupa’nın en büyük linyit kömür ocaklarından birini genişletmek için yok edilmesi planlanan Hambach Ormanı’nda protesto yasağının kalkmasıyla birlikte onbinlerce kişi tahribata karşı toplandı. Almanya’nın batısındaki Aachen ile Köln kentleri ortasında bulunan ve Avrupa’nın en büyük linyit kömürü ocaklarından birisinin genişletilmesi için yok edilmesi planlanan Hambach Ormanı’ndaki yıkımı protesto yasağının kalkmasıyla birlikte onbinler Cumartesi günü ormanda bir araya geldi.

Organizatörlere göre protesto gösterisine 50 binden fazla çevre aktivisti katıldı. Almanya Çevre ve Doğa Koruma Federasyonu (BUND) Yöneticisi Dirk Jansen, “Ren’deki kömür madenleri bölgesinde şu ana kadar düzenlenen en büyük gösteri” ifadesini kullanırken, protesto öncesi yapılan açıklamada gösteriye 20 bin kişinin katılması bekleniyordu. Bölgeye yüzlerce polis sevk edilirken, emniyet güçleri katılımcı sayısıyla ilgili bir açıklama yapmadı, ancak bugünkü gösterilerin barışçıl olduğunu kaydetti. Münster Yüksek İdare Mahkemesi de önceki gün bir karar açıklayarak maden ve orman arazisinin sahibi RWE isimli enerji şirketinin ağaç kesimiyle ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı aldı. BUND Sözcüsü, “(Mahkeme’nin) ağaç kesme yasağı sonrası burada neşeli bir atmosfer var” şeklinde konuştu.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi