Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Mahir Mete Kul’un annesi Ünzile Araz, Berkin ve Aleksis anıtı önünde eyleme başladı

Meriç üzerinden Yunanistan'a geçerken botu alabora olan ve kendisinden 24 Mart'tan bu yana haber alınamayan üniversitesi öğrencisi Mahir Mete Kul'un annesi eyleme başladı

218

Meriç üzerinden Yunanistan’a geçerken botu alabora olan ve kendisinden 24 Mart’tan bu yana haber alınamayan üniversitesi öğrencisi Mahir Mete Kul’un annesi eyleme başladı

Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçmeye çalışırken içerisinde bulunduğu botun alabora olması sonucu kaybolan ve 24 Mart’tan bu yana kendisinden haber alınmayan Mahir Mete Kul’un annesi Ünzile Araz; oğlunun akıbetini öğrenmek için Atina’da Exerhia bölgesinde Berkin ve Aleksis Anıtının önünde oturma eylemi başlattı. Araz, her gün saat 12.00 ila 14.00 saatleri arasında anıt önünde eylemde olacak.

İtirafçı ifadeleriyle tutuklanmış, yurtdışı yasağı getirilmişti

Mahir Mete Kul, Türkiye’de Liseli Dev Genç’in açıklamalarına katıldığı ve hakkında verilen gizli tanık ifadeleri nedeniyle “örgüt üyeliği” iddiasıyla hakkında açılan davada 2017 yılında tutuklanıp 10 ay tutuklu kalmasının ardından 5 ay önce tahliye edilmişti. Kul’un Türkiye’de yaşamına devam etmesi; yargılandığı davada onlarca yılla tarif edilen hapis cezaları ve okuluna devam ettirilmemesi gibi sebeplerle engellenmişti. Yurtdışı çıkış yasağı da bulunan üniversite öğrencisi Kul, 24 Mart’ta Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçmek isterken; içerisinde bulunduğu botun alabora olması sonucu kaybolmuştu. Kendisi gibi politik nedenlerle 5 ay önce Yunanistan’a giden annesi Ünzüle Araz, oğlunun nehre düşerek kaybolmasının ardından “Oğlum gencecik bir üniversite öğrencisiydi. Cezaevine attılar. Tahliye olduktan sonra okuluna gidişi de engellendi. Yurtdışı çıkış yasağı da olduğu için bu yolu tercih etti” ifadelerini kullanmıştı.

Berkin ve Aleksis anıtları

15 yaşındaki Alexis Grigoropulos isimli bir genç Yunanistan’ın Exerhia bölgesinde polis tarafından katledilmiş, ardından iki hafta sürecek büyük eylemler yapılmıştı.

14 yaşındaki Berkin Elvan ise Haziran direnişi sırasında polis tarafından Okmeydanı’nda kafasına atılan bir biber gazı kapsülü ile önce 269 gün boyunca komada kalmış ve yaşam mücadelesini kaybetmişti.