Barış İçin Aktivite
Take a fresh look at your lifestyle.

Leyla Güven için İmza Kampanyası

Açlık grevinin 75. gününde olan HDP Hakkari Milletvekili, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven için uluslararası imza kampanyası başlatıldı. Kampanyaya, 3 bin 700’den fazla kişi katıldı.

148

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, tutuklu bulunduğu Diyarbakır Cezaevi’nde, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi 75. gününde.

 

Güven’e destek amacıyla başlatılan imza kampanyasına, iki günde 3 bin 733 kişi katıldı. Kampanyanın hedefi 5 bin kişi.

İmza kampanyasına katılanlara şu çağrı yapılıyor:

“Başta kadınlar olmak üzere, barışa inanan ve tecridin kaldırılmasına dair bizimle dayanışma içerisinde olan herkesi bu mektubu imzalamaya çağırıyoruz.”

“300’e yakın mahpus da açlık grevinde”

Kampanyanın [İngilizce] metninde özetle şu ifadeler yer alıyor:

“Leyla Güven 8 Kasım 2018’de Abdullah Öcalan’a uygulanan ve 20 yıldır İmralı adasında sürmekte olan tecridin kaldırılması talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı. Leyla Güven’in ardından 300’e yakın mahpus aynı taleple süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı ve bu açlık grevleri de sürüyor.

“Tecridin sonlandırılmasını talep ediyor çünkü, ulusal ve uluslararası hukuka aykırı olarak uygulanan tecrit, Türkiye halklarına ve barış içinde birlikte yaşama arzusuna yönelik bir saldırıdır. Türkiye’deki Kürt Sorunu’na demokratik bir çözüm getirilmesinde bir engeldir.”

Ne olmuştu?

24 Haziran 2018 seçiminde Hakkari Milletvekili seçilen, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, 22 Ocak 2018’de evine yapılan baskınla gözaltına alınmıştı.

Afrin operasyonu ile ilgili açıklamaları nedeni ile tutuklanan Güven, farklı tarihlerde katıldığı basın açıklamaları, etkinlikler ve yaptığı konuşmalar nedeniyle suçlanıyordu. Güven, 9 günlük gözaltı süresinin ardından 31 Ocak’ta çıkarıldığı Diyarbakır 9. Ağır Mahkemesi tarafından tutuklandı.

Halen Diyarbakır Cezaevinde tutuklu bulunuyor. (AS)

* İmza kampanyasına buradan katılabilirsiniz.

Kaynak : Bianet