Kürtlere bu kez de referandum savaşı

PicsArt_03-29-06.08.58

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ait olduğu belirtilen plan sokağa çıkma yasaklarıyla yerle bir edilen kentleri kapsıyor. Alınan kararın 2015’te çıkarılan ‘Çökertme’ ve Üç Hilal Planı’nın bir devamı olduğunu belirten HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, “Amaç Kürtlerin sandığa gitmesini engellemek” diyor. 

ARTI GERÇEK – Şırnak, İdil, Cizre, Silopi, Hakkari Çukurca, Şemdinli, Yüksekova, Mardin Dargeçit, Dêrik, Kızıltepe ve Nusaybin gibi ilçelere yönelik yeniden operasyon gündeme geldi.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre, Temmuz 2015 tarihinde ilan edilen savaş ve sonrasında Kürt kentlerine yönelik başlatılan operasyonların bir benzeri referandum öncesi başlatılacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından hazırlandığı belirtilen planın, “PKK’nin referandum öncesi sınır ötesinden sızmasını önlemeye” yönelik olduğu ileri sürüldü.

OPERASYONUN MERKEZİ YIKILAN KENTLER 

Temmuz 2015 tarihinden itibaren operasyonların merkezinde yer alan ve yıkılan Şırnak, İdil, Cizre, Silopi, Hakkari Çukurca, Şemdinli, Yüksekova, Mardin Dargeçit, Derik, Kızıltepe ve Nusaybin gibi ilçelere yönelik başlatılacak ikinci saldırı dalgasının tam da referandum öncesi başlatılması dikkat çekiyor.

Ayrıca daha önce bu merkezlerde “PKK’nin yenildiği” ileri sürülmesine rağmen ikinci dalga operasyonun, “Söz konusu merkezleri terörden temizlemek, PKK’nin yeniden alacağı destekle bu merkezlerde hareketlenmesini önlemek” amacıyla yapılacağının ilan edilmesi de dikkat çeken ayrıntılardan.

HDP’NİN KALESİNE YENİDEN OPERASYON 

Bu arada 1 Kasım 2015 seçimleri öncesi saldırıların hedefinde yer alan ve referandum öncesi yeniden saldırıların planlandığı söz konusu bölgelerin tamamı, HDP ve Kürt siyasetinin kaleleri olarak biliniyor. HDP’nin yüzde 90 oranında oy aldığı bu merkezlerde ilan edilecek olan sokağa çıkma yasağı ve operasyonlarla oradaki seçimler şaibeli hale getirilecek.

‘AMAÇ YILDIRMAK’

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik bu tür operasyonların gündeme getirilmesinin amacının seçim öncesi korku yaratmaya yönelik olduğunu belirtti. HDP’liler olarak sık sık kent merkezi ve ilçelerini seçim çalışmaları nedeniyle gezdiklerini söyleyen Birlik, “Şimdiye kadar seçim güvenliğini sarsacak bir durumla karşılaşmadık. Çalışmalarımızı yürütüyoruz. Alınan karar 2015’te Çökertme Planı ve sonrasında ortaya çıkan Üç Hilal Planı’nın bir devamıdır” dedi. Daha önce hendeklerin bahane edilerek böyle bir operasyon gerçekleştirdiklerini hatırlatan Leyla Birlik, ama şimdi böyle bir gerekçelerinin kalmadığını da hatırlattı.

‘NEWROZ’UN SONUCU KORKU YARATTI ‘

Birlik, Newroz’da çıkan sonucun iktidarı korkutuğunu belirterek, şunları dile getirdi: “Referandumda Kürtler tavrını net ortaya koymuştur. Tutumlarının hayır olacağını göstermiştir. Yıkılan kent Cizre bunun en somut örneğidir. OHAL, engelleme ve yıkımlara rağmen insanlar alanlara aktı. Hayır’ın güçlü olacağı ortaya çıktı. Bunu engellemeye yönelik bir girişim. Kürtlerin sandığa gidişini engellemeye çalışıyorlar.”

‘ZATEN GÜVENLİK ÖNLEMİ VAR’

Operasyonların tekrar seçim güvenliği adı altında yapılmasına da tepki gösteren Birlik, “Şırnak diye bir kent merkezi bırakmadılar. Cizre, İdil ve Silopi gibi ilçelerimizde zaten her yerde yoğun güvenlik önlemi var. Adım başı zırhlı araç, kobralar var. Sürekli kontroller yapılıyor. Şimdi bunun üzerine bir daha neyin güvenliği olacak? HDP olarak bu kentlerde yeniden il ve ilçelerimizi açtık. Kürtlerin iradesine müdahaledir. Toparlanmaya tahammül edemiyorlar. Kürtlerin siyasal alanda olmasını istemiyorlar” diye konuştu.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI 

Haziran 2016’da İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tarafından yapılan açıklama göre sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı kentlerde bin 425 kişi yaşamını yitirdi, 2 bin 583 kişi yaralandı, 2 milyon kişi de bu yasaktan etkilendi. Şırnak merkez başta olmak üzere bir çok kentte tahrip edildi.

Kaynak:Artı Gerçek sitesi

barisicinaktivite@gmail.com