Kürt’e parka gitmek de yasak!

İZMİR (DİHA) – Menemen’de CHP’li belediyenin “gurur” projesi olarak açılışını gerçekleştirdiği Gölpark’a Kürtlerin yoğun yaşadığı Asarlık Mahallesi’nden girilmesi kilitli kapılarla engelleniyor.

İzmir’de Kürt mahallelerine yönelik ayrımcı uygulamalar devam ediyor. Daha önce toplu taşıma araçlarının kaldırılması, yol, su ve elektrik gibi hizmetlerde kesinti yaşayan mahallelerden biri olan Asarlık’ta bu kez de yurttaşların parka girmesi engelleniyor.

Menemen’in CHP’li Belediye Başkanı Tahir Şahin’in “gurur” projesi olarak görkemli bir törenle hizmete açtığı Gölpark’a, Asarlık Mahallesi’nde yaşayan yurttaşların girmemesi için mahallenin baktığı kapıya “Şantiye sahası girmek yasaktır” levhası asıldı. Kapı kilitli olduğu için mahallede yaşayan yurttaşlar parka girmek için 1 kilometreye yakın mesafe yürümek zorunda kalıyor. Yine parkın Asarlık Mahallesi’ne bakan çitlerin önüne çöpler ve molozlar dökülürken aynı parkın diğer mahallelere bakan kapıları açık. 30 bin nüfusa sahip mahallede yeni açılan park dışında da tek bir çocuk parkı ve yeşil alan bulunmuyor.

Park yapılmadan önce alanda bulunan gölette ise, 40’a yakın çocuk boğularak yaşamını yitirdi.

‘Park siyasi nedenlerle kapatıldı’

Asarlık Mahallesi’nde esnaflık yapan Abdülnasır Özdemir, yaşanan durumun büyük bir haksızlık ve ayrımcılık olduğunu ifade ederek, haklarının belediye tarafından gasp edildiğini söyledi. Özdemir, parktan herkesin yararlanması gerektiğini vurguladı. Muhtarların duruma tepki göstermekten kaçındığını dile getiren Özdemir, parkın siyasi nedenlerle kapatıldığını düşündüklerini belirtti. Halkın da duruma tepki göstermesi gerektiğini kaydeden Özdemir, “Kapı önümüzde olan parka 1 kilometre yürüyerek girmemiz kabul edilemez” dedi.

‘Yıllardır gittiğimiz bize kapatıldı’

Maşallah Aygüz ise, parkın yalnızca Menemen merkezinde ikamet eden yurttaşlar için yapıldığını kaydederek, şunları aktardı: “Asarlık’ın nüfusu neredeyse Menemen kadar. Burası beldeydi mahalle yaptılar. Yıllardır bizim burada gittiğimiz gölet bu kez Menemen Belediyesi tarafından bize kapatıldı. Resmen orada bizi istemiyorlar. Bizlerde tepkimizi dile getiriyoruz. Gerekirse orayı boykot edip adım atmayacağız.”

Yine 2004 yerel seçimlerinde SHP’nin yüzde 34 oy alarak belde başkanlığını zorlandığı Asarlık Mahallesi, 2009’da Menemen ilçesine mahalle olarak bağlandı.