Katliamın 5’inci yılında ortak mücadele çağrısı

Roboskili aileler, katliamın 259’uncu haftasında 5’inci yılını dolduracak katliamın anmasına katılım çağrısı yaptı.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde gerçekleşen katliamın 259’uncu haftasında aileler adalet taleplerini yineledi. Yoğun kar yağışı sebebiyle mezarlığa gidemeyen aileler Roboski-Der önünde bir araya geldi.

Aileler adına açıklama yapan Roboski- Der Başkanı Veli Encu, “28 Aralık 2011 günü devletin savaş uçakları tarafından üzerlerine bombalar yağdırarak katledilen 17’si çocuk 34 canımızın çığlığı olmaya devam ediyoruz” dedi.

Roboski katliamının faillerinin cezalandırılmasını beklerken yeni katliamların yaşadığını hatırlatan Encu, “Katliamın acısı halen taze iken 29 Mayıs 2016 günü 2 Roboskili çocuğun hayatını kaybettiği ve 5’inin de yaraladığı ikinci Roboski katliamı ile ilgili adli ve idari soruşturmanın yavaş yürütülmesi dosyanın zamana yayılması üzerinin örtülmesine işarettir. Roboski aileleri olarak baskılarınıza ve tehditlerinize rağmen haklı davamızdan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Encu son olarak katliamlara, baskı ve zulümlere karşı ortak mücadele etmek için herkesi katliamın 5’inci yılında Roboski’ye davet etti.

Kaynak : Dihaber